Aktualności

Włoska fregata rakietowa ANTONIO MARCEGLIA opuściła dziś Gdynię

aDSC 0763

W ubiegłym tygodniu w Porcie Wojennym w Gdyni zatrzymała się w celu uzupełnienia zapasów włoska fregata ANTONIO MARCEGLIA (F 597). Wyszła dziś rano o godzinie 10:00 (foto). Było wilgotno, szaro i zimno i to prawdopodobnie było przyczyną, dla której z Ostrogi Pilotowej żegnało ją (ze mną włącznie) raptem trzech fotografów. Włosi też nie byli skłonni wyjść na mostek lub na pokład, by nam pokiwać na do widzenia. Okręt z portu wyprowadzały dwa gdyńskie holowniki, FAIRPLAY IV i FAIRPLAY VII oraz, rzecz oczywista, pilot. Nowe holowniki MarWoju w tym nie uczestniczyły, choć okręt zacumowany był przy Nabrzeżu Północnym Portu Wojennego w Basenie IX.

ANTONIO MARCEGLIA patroluje wody Bałtyku w ramach umowy obronnej między Włochami a Polską, na mocy której włoskie okręty wojenne mają wspierać polską obronę morską i powietrzną przez najbliższe pół roku.

ANTONIO MARCEGLIA to wielozadaniowa fregata rakietowa typu Carlo Bergamini, powstała w ramach realizacji francusko-włoskiego projektu budowy nowoczesnych fregat typu FREMM (Frigate European Multi-Mission), pierwszy okręt tego typu wszedł do służby w roku 2012. Francja zbudowała sześć takich jednostek (miało być więcej), Włochy zamówiły dziesięć, z czego osiem służy w Marina Militare – ostatni to właśnie ANTONIO MARCEGLIA, wcielony w kwietniu 2019, dwa kolejne natomiast sprzedano do Egiptu. Poszła tam też jedna jednostka z puli francuskiej, Egipt posiada więc trzy fregaty FREMM, a jedną zamówiło Maroko.

Okręty te nieznacznie różnią się między sobą wyposażeniem, a budowane są w trzech wersjach:

  1. Wersja ZOP - do zwalczania okrętów podwodnych,
  2. Wersja do zwalczania celów lądowych,
  3. Wersja przeciwlotnicza (ta jest w fazie planów).

Info: red.NB/AD, foto: © Antoni Dubowicz 2023

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież