Aktualności
World Cleanup Day 2024 - SPRZĄTAMY BAŁTYK
- Post 18 wrzesień 2024
- Odsłony: 80
21 września 2024 już 5 rok z rzędu RAZEM z Fundacją MARE POSPRZĄTAMY BAŁTYK - na lądzie i pod wodą. Wydarzenie odbędzie się w ramach największej ekoinicjatywy na świecie - World Cleanup Day - podczas której 70 milionów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Dokładamy do tego naszą bałtycką cegiełkę.
Zanurkuj po śmieci w Gdyni
Od 10.00 do 14.00 działamy razem z Gdyńskim Centrum Sportu i Centrum Nurkowym Tryton w Porcie Jachtowym w Gdyni.
Link do wydarzenia SPRZĄTAMY BAŁTYK 2024 GDYNIA - ekoNURKOWY DZIEŃ | World Cleanup Day https://fb.me/e/4Vvog6hym
Oznacza to jedno - od 11 do 12.00 ruch w Porcie zostanie wstrzymany, a nurkowie wolontariusze zanurzą się w odmętach wód, aby wyłowić śmieci z dna portu. Lista zapisów dla chętnych nurków jest już zamknięta, ale za to każdy może dołączyć do akcji na lądzie i posprzątać z nami gdyńskie plaże. W namiocie MARE czekać będą na Ciebie torby na odpady i rękawiczkami wielorazowego użytku. Wydarzenie w Gdyni w tym roku odbywa się w ramach ekoNURKOWEGO DNIA, a to oznacza, że w Marinie czekać będzie sporo innych atrakcji. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
Posprzątajmy razem plaże w Gdańsku
Od 15.00 do 19.00 Fundacja MARE zaprasza do gdańskiego Brzeźna.
Link do wydarzenia SPRZĄTAMY BAŁTYK 2024 GDAŃSK - koncert dla Bałtyku | World Cleanup Day https://fb.me/e/23DK3eBms
Namiot MARE znajdziesz po prawej stronie od Molo. Na zakończenie sprzątania o 18.15 rozpocznie się KONCERT DLA BAŁTYKU. Przy promieniach zachodzącego słońca w przepiękną muzyczną podróż zabierze nas zespół Vedanā Soundscapes - niezwykły duet łączący brzmienie antycznej cytry chińskiej i ambientowej, melodycznej gitary. Zadzieje się magia.
Dołącz do akcji 21 września w Gdyni lub Gdańsku. Szczegóły znajdziesz na stronie fundacjamare.pl i na profilach MARE w mediach społecznościowych.
Celem akcji jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także wybudzanie wrażliwości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz odbudowanie na nowo naszej relacji z wodą, poprzez promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
Fundacja MARE dąży do wprowadzenia zmian społecznych i politycznych, które przyczynią się do poprawy stanu ekologicznego Bałtyku.
A jest co zmieniać! Według danych HELCOM, na każdych 100 metrach bałtyckich plaży znaleźć można średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 proc. z nich to tworzywa sztuczne. Śmieci, które widzimy na piasku to dopiero czubek góry lodowej problemu. Szacuje się, że zaledwie 1 proc. wszystkich odpadów morskich znajduje się na powierzchni wody, 5 proc. trafia na plaże, a aż 94 proc. wszystkich śmieci spada na dno, gdzie zalega przez dziesiątki lat rozkładając się do coraz to mniejszych cząsteczek mikro i nanoplastików. Cząstki te, mylone są przez zwierzęta morskie z pokarmem, a także przenikają do innych elementów ekosystemu i wracają do nas - ludzi - poprzez łańcuch pokarmowy.
Partnerami akcji są Gdyńskie Centrum Sportu, Gdański Ośrodek Sportu, Centrum Nurkowe Tryton oraz organizacja Planet Heroes.
Źródło: informacja prasowa - Fundacja MARE.