Aktualności
Port Gdynia obchodzi swoje 102. urodziny
- Post 23 wrzesień 2024
- Odsłony: 214
Port Gdynia obchodzi dziś swoje 102. urodziny, świętując ponad wiek dynamicznego rozwoju, który stał się symbolem polskiej niezłomności i innowacyjności. Od skromnych początków po przekształcenie się w jeden z najważniejszych portów na Bałtyku, Port Gdynia był i pozostaje sercem polskiej gospodarki morskiej oraz bramą na świat.
102 lata to historia pełna wyzwań i sukcesów, które stały się możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu wielu pokoleń ludzi związanych z Portem. To oni, dzięki swojej pasji, wiedzy i determinacji, przyczynili się do jego nieustannego rozwoju. Każdy dzień tej historii to dowód na to, że współpraca, odważne decyzje i dążenie do doskonałości są fundamentem sukcesu.
Dziś, spoglądając w przyszłość, możemy być pewni, że Port Gdynia nadal będzie odgrywał kluczową rolę w rozwoju naszego kraju, stawiając czoła nowym wyzwaniom i wykorzystując nadarzające się możliwości. Z okazji 102. urodzin , życzymy Portowi Gdynia dalszego rozwoju, pomyślności oraz wielu kolejnych lat pełnych sukcesów. Niech nadchodzące lata będą czasem nowych osiągnięć, zrównoważonego rozwoju i dalszego umacniania pozycji na międzynarodowej arenie.
Sto lat, Port Gdynia!
23 września 1922 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni – i ta data uznawana jest za jego formalny początek. W rzeczywistości prace nad jego powstaniem zaczęły się już znacznie wcześniej. Były one owocem działania przedstawicieli polskiego rządu po ponownym uzyskaniu przez Polskę dostępu do morza.
Potrzeby polskiego handlu morzem miał zabezpieczać port handlowy Wolnego Miasta Gdańsk, w którym jednak w praktyce dyskryminowano polski obrót towarowy.
W roku 1920 inż. Tadeusz Wenda otrzymał zadanie wyboru miejsca na budowę przyszłego portu i wykonanie projektu. I to właśnie Gdynia okazała się najdogodniejszą lokalizacją. Wielkim orędownikiem budowy portu był m.in. Eugeniusz Kwiatkowski – polski minister przemysłu i handlu w latach 1926-1930. W ciągu kilku lat port gdyński stał się największym portem na Bałtyku i jednym z większych portów Europy. Jego rozwój przerwała II wojna światowa.
Gdynia stała się bazą niemieckiej marynarki wojennej Kriegsmarine, a tym samym celem alianckich nalotów, które zamieniły port w rumowisko. W rezultacie odbudowy, a następnie rozbudowy, gdyński port pod koniec lat sześćdziesiątych przekroczył zdolność przeładunkową jaką posiadał w latach trzydziestych. Z portu o przewadze ładunków masowych, Gdynia stała się portem przede wszystkim drobnicowym, wyspecjalizowanym w przeładunku najbardziej pracochłonnych i trudnych grup towarowych. Gdynia była też pierwszym polskim portem posiadającym terminal kontenerowy, wybudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Źródło: Port Gdynia
Fot. Agnieszka Sałacińska / naszbaltyk.com