Aktualności
NORWEGIAN DAWN w Gdyni
- Post 23 maj 2025
- Odsłony: 338
Wycieczkowiec NORWEGIAN DAWN po raz pierwszy zawitał do Gdyni w 2022 roku. Chyba mu się spodobało, bo odwiedzał nas regularnie we wszystkich kolejnych latach. Tym razem wizyta jego przebiega w niecodziennej atmosferze. Port obwieszony jest tablicami z obowiązującym od niedawna, rygorystycznym zakazem fotografowania, acz mimo wszystko statek witały tłumy.. Lecz nie, nie widzów, na Ostrodze Pilotowej i na tarasie Muzeum Emigracji pustki, za to Plac Gombrowicza okupowany był nie tylko przez czekających na łup taksówkarzy, lecz równie mocno przez niezwykle dużo Policji, ochroniarzy i wszelakiego rodzaju Służb. Jak w jakimś stanie nadzwyczajnym, wyjątkowym. Atmosfera więc raczej mroczna. Tymczasem pogoda jest dziś piękna, świeci słońce a i godzina (14:00) raczej zachęcająca do spacerów rodzinnych.
Jeśli będzie to tak zawsze wyglądało, to – powiedzmy sobie szczerze – słabo!
Sam statek to bez mała trzystumetrowy, biały wycieczkowiec, zbudowany w 2002 roku w Niemczech, należący do floty Norwegian Cruise Line. Na kilkunastu pokładach ma dość miejsca dla 2340 pasażerów i 1033 członków załogi. W okresie letnim NORWEGIAN DAWN najczęściej wypływa z Bostonu na Bermudy lub do kanadyjskiego Quebec, a w okresie zimowym z Nowego Orleanu na Karaiby. W tym sezonie jest chyba trochę inaczej, ponieważ zobaczymy go w Gdyni jeszcze kilkakrotnie, w dniach 2, 11 i 21 czerwca, a także, po raz ostatni, 25 września.
Nadzieja jednak, że można go będzie legalnie sfotografować, jest niestety niewielka, by nie powiedzieć żadna.
Info i foto: red NB/AD


