26październik2021     ISSN 2392-1684

Galeria jednego kadru

GALERIA JEDNEGO KADRU / 253

253 DSC0303a

Gdynia, 04 lipca 2018

Być może przeczytaliście już gdzieś, media wspominały o tym, że okręt muzeum ORP „Błyskawica” musi w tym roku pójść na niezbędny remont dokowy. Przetarg wygrała PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o., powstała w 2017 roku w wyniku przejęcia majątku będącej w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Nie dowiedziałem się niestety, kiedy konkretnie okręt ma pójść na dok, pan rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów poinformował mnie, że termin nie jest jeszcze znany. Mam nadzieję, że dowiem się na czas i będę mógł pokazać Wam zdjęcia z tego rzadkiego wydarzenia. Ostatni remont „Błyskawica” przeszła bowiem na przełomie 2011 i 2012 roku - również w Gdyni, w Stoczni Remontowej Nauta SA.

Póki co musimy więc zadowolić się fotografią z powrotu „Błyskawicy” z jej ostatniej eskapady przed trzema laty.

W roku 2018 Święto Marynarki Wojennej, przypadające jak zwykle na ostatnią niedzielę czerwca, miało być szczególnie uroczyste. Obchodziliśmy przecież  100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej.

Zaplanowano więc odgórnie, że dla uświetnienia obchodów ORP „Błyskawica” opuści port, wyjdzie w morze i odda ze swoich armat uroczysty salut, składający się z 21 wystrzałów. Z planów tych jednak nic nie wyszło, co było do przewidzenia, jako że stan techniczny historycznej jednostki wykluczył jakiekolwiek wycieczki w morze. Zamiast więc wziąć udział w wielkiej paradzie „Błyskawica” przeholowana została do Portu Wojennego, gdzie pełniła przez tydzień rolę dekoracji. Przy okazji pokład jej wykorzystano do celebrowania mszy świętej w ramach uroczystości państwowego pogrzebu śp. oficerów, podoficerów i marynarzy – ofiar zbrodni komunistycznych.

Na swoje stałe miejsce wracała 4 lipca. Czekałem na nią i stąd ten kadr, jeden z wielu. Być może będą z nich kiedyś Morskie Kadry Antka, kto wie?

Ciekawe, czy w ramach tegorocznego remontu dokowego „Błyskawica” otrzyma kolejny, nowy kamuflaż?

© Antoni Dubowicz 2018/2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Więcej GALERII JEDNEGO KADRU