22listopad2019     ISSN 2392-1684

00 DSC0267a

MULTRATUG, JAN i układanie podmorskich rur

Przez kilka dni przez okno kuchenne obserwowałem czarny holownik stojący przy Nabrzeżu  Gościnnym Stoczni Wojennej. Jakoś nie mogłem zebrać się w sobie i sprawdzić, co to konkretnie za statek. Kiedy jednak w poniedziałkowy poranek 28 października na stronie gdyńskich pilotów znalazłem informację o wyjściu zespołu MULTRATUG 20 + barka JAN (z udziałem dwóch pilotów i dwóch holowników), ciekawość wzięła górę. Zdecydowałem się wreszcie wybrać do portu. Tak doszło do mojego pierwszego spotkania zarówno z tym holownikiem, jak i z barką. Nigdy przedtem ich nie widziałem.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 126
00 DSC0652a

Uroczyste przekazanie Marynarce Wojennej RP okrętu „Ślązak”

W piątek, 8 listopada 2019, PGZ Stocznia Wojenna przekazała Marynarce Wojennej budowany od 18 lat okręt patrolowy „Ślązak”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na pokładzie rufowym okrętu.

Media poinformowano o tym w przeddzień. Podobno Stocznia nie chciała w ogóle podawać tej wiadomości publicznie, w ostatniej chwili jednak zdecydowała inaczej. W każdym razie zakończyło to przypuszczenia prasowe, że na ukończenie okrętu przyjdzie nam czekać jeszcze kolejne lata.

Na pokładzie helikopterowym „Ślązaka” zgromadzili się przede wszystkim pracownicy stoczni, przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Marynarki Wojennej oraz niewielka w sumie grupka dziennikarzy i fotoreporterów.

Po podpisaniu protokołów zdawczo-odbiorczych jednostka zakończyła oficjalnie byt stoczniowy i rozpoczęła żywot Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostaje jeszcze tylko podnieść na nim banderę, co nastąpi (to już oficjalna data) w dniu 28 listopada, w 18 rocznicę budowy i w 101 rocznicę utworzenia MW.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 255
01 DSC0206aaa

Dziesięć nocnych kadrów

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawiła, że noc zaczęła się wcześnie. O wpół do dziewiątej w porcie było już ciemno. Ba, żeby tylko ciemno. Czarno!

Gdynia, Ostroga Pilotowa, 27 października 2019

© Antoni Dubowicz 2019

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 182
00 DSC 2911a

Kliper „Stad Amsterdam” w Gdyni (w sierpniu 2011)

Era kliprów herbacianych, smukłych, nadzwyczaj szybkich żaglowców, w połowie XIX wieku ścigających się o to, kto pierwszy dostarczy świeżą herbatę z Chin na rynek amerykański i angielski trwała zaledwie trzydzieści lat. Koniec jej zainicjowało otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku, radykalnie skracające drogę na Daleki Wschód wolniejszym, cuchnącym i dymiącym statkom parowym. Klipry okazały sie nierentowne i zginęły z powierzchni mórz na zawsze.

Aż do roku 2000, kiedy to pojawił się STAD AMSTERDAM.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 146
MSC SAO PAULO w GDYNI

MSC SAO PAULO

MSC Sao Paulo to jeden z 520 statków Mediterranean Shipping Company, szwajcarskiego potentata żeglugowego z Genewy. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, to typowa południowokoreańska tania produkcja. Zbudowany w 1998 roku w zakładzie Hyundai Heavy Industries w Ulsan kontenerowiec ma pojemność 4.800 TEU i bez mała 300 metrów długości. We flocie MSC jest to zaledwie „średniak”, jednak na tyle duży, by do Gdyni wprowadzało go aż dwóch pilotów i trzy holowniki.

Obserwowałem to wejście z Ostrogi Pilotowej, moim zdaniem najlepszego miejsca do patrzenia na port – o każdej porze dnia i roku. Poranna mgła akurat się rozeszła i na chwilę przedarło się nawet słońce. Światło było więc piękne, w sam raz do fotografowania.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 208

Przeczytaj również: