24styczeń2020     ISSN 2392-1684

00 DSC0196a

SAMARYTANKI dalsze dzieje…

 „…W 2008 roku upadła również i Stocznia Gdynia S.A., co postawiło pod znakiem zapytania dalszy byt „Samarytanki”. Szczęśliwie sprawą zajął się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, podpisując w sierpniu 2012 roku z likwidatorem majątku stoczni umowę o nieodpłatne przekazanie stateczku Muzeum Emigracji, mającemu powstać w historycznym gmachu Dworca Morskiego.

„Samarytanka” stanąć ma przed nim w roli eksponatu w 2014 roku, do tego czasu pozostając na swoim (chwilowo z racji wykonywanych robót budowlanych bardzo niewyjściowym) starym miejscu na placyku przed zmodernizowanym budynkiem byłej Dyrekcji Stoczni Gdynia, mającego w przyszłości pomieścić biura powstającego Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

Tam też złapałem ją w pierwszych dniach kwietnia tego roku. Miejmy nadzieję, że się jej poszczęści!...”

Tak kończą się Morskie Kadry Antka z kwietnia 2013, w których pisałem o „niedokończonej historii SAMARYTANKI”. Kto chce ją sobie przypomnieć, niech zerknie do tekstu pod linkiem: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/317-niedokonczona-historia-samarytanki.html

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 44
00 DSC0284aa

Ostatnia podróż „Daru Pomorza” – po raz wtóry, dziesięć lat później

W poniedziałek, 18 listopada 2019 „Dar Pomorza” wyszedł w morze. Od roku 1982, w którym zacumował na stałe przy nabrzeżu Pomorskim w charakterze statku-muzeum, każde poruszenie „białej fregaty” to wielka atrakcja. Bardzo rzadko bowiem żaglowiec przeholowywany jest z basenu Prezydenta do którejś z miejscowych, gdyńskich stoczni. Wyjście zaś „Daru” w morze to coś absolutnie nadzwyczajnego! O ile wiem, stało się to tylko raz jeden, w lipcu 2009 roku podczas zlotu żaglowców The Tall Ships’ Races. „Dar Pomorza”, świętujący wówczas swoje 100 urodziny, stanął zakotwiczony na wodach Zatoki Gdańskiej w roli trybuny honorowej, odbierając salut od uczestniczących w regatach jednostek.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 84
00 DSC0691aa

ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” w doku Marynarki Wojennej

W dniu 8 listopada 2019 PGZ Stocznia Wojenna przekazała Marynarce Wojennej okręt patrolowy „Ślązak”. Miałem szczęście być na pokładzie „Ślązaka”, relacjonowałem uroczystość w Morskich Kadrach Antka tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4028-uroczyste-przekazanie-marynarce-wojennej-rp-okretu-slazak.html

Ale nie o „Ślązaku” chcę pisać. Jak to się często zdarza, jedno zdarzenie pociąga za sobą drugie, jedna okazja rodzi następną. Tak było i tym razem. Tuż obok Ślązaka stał bowiem w doku jeden z naszych dwóch „Amerykanów”, otrzymana z demobilu w 2002 roku fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry – ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” (273), niegdyś USS „Wadsworth” (FFG-9). Jako taki odegrał już kiedyś swoją wielką bojową rolę – w kinie. W 1990 roku wystąpił w filmie „Polowanie na Czerwony Październik” w roli amerykańskiego okrętu USS „Reuben James”.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 284
Ciche pożegnanie z HERJÓLFUREM

Ciche pożegnanie z HERJÓLFUREM

O budowie w gdyńskiej stoczni Crist S.A. supernowoczesnego, zaawansowanego technologicznie promu hybrydowego „Herjólfur” (*) dla Islandii mówiło się dużo. Prasa fachowa rozpisywała się miesiącami o postępach prac, sam również, przyznaję się bez bicia, pilnie śledziłem rozwój sytuacji, robiąc przy każdej okazji zdjęcia promu.

Przekazanie jednostki islandzkiemu armatorowi Vegagerðin opóźniało się. Do końca trwały pertraktacje cenowe, związane z przeróbkami i modyfikacjami uzgodnionego wcześniej projektu, ostatecznie jednak doszło do skutku na początku czerwca 2019. W wyniku tych negocjacji stocznia Crist otrzymała dodatkowe 200 milionów koron islandzkich (równowartość 1.4 miliona euro). Islandzkie źródła podają, iż całkowity koszt statku wyniósł 31 milionów euro.

Z lekkim wahnięciem w czasie (o 10:30 zamiast o 9:00) statek odszedł w dniu 9 czerwca od stoczniowego nabrzeża i skierował się do wyjścia z portu. Wydawałoby się, że po tym medialnym zainteresowaniu zbiorą się tłumy, by zobaczyć to na własne oczy. Nic podobnego! Nie żegnał go nikt! Wszystko odbyło się po cichu, a że „Herjólfur” wychodził o własnych siłach, nie towarzyszył mu nawet żaden holownik. Na Ostrodze Pilotowej stałem praktycznie sam jeden, poza mną żadnej prasy, żadnych kamer, żadnego fotografa. Nawet wędkarzy było jak na lekarstwo. Ci zresztą statkami nie interesują się, już od lat ich w ogóle nie dostrzegają, wpatrzeni wyłącznie w nieruchome spławiki na wodzie.

O godzinie 10:58 - statek był już za falochronem - podeszła do niego pilotówka, a w otwartej furcie burtowej „Herjólfura” pokazał się pilot. Był nim kpt. ż. w. Wiesław Wróbel. Z chwilą jego zejścia zerwane zostały ostatnie więzy, łączące prom z Gdynią, miejscem, w którym się urodził. W Islandii czeka na niego mozolna, codzienna praca przy obsłudze regularnej linii Landeyjahöfn - Vestmannaeyjar, łączącej dwie wyspy leżącego 9 kilometrów na południe od Islandii archipelagu Westmana. W sezonie zimowym „Herjólfur” zabierać będzie 390 pasażerów, w sezonie letnim, wykorzystując otwarty pokład, do 540 pasażerów. Czy zobaczymy go jeszcze kiedyś? Nie wiadomo. Życzmy zarówno jemu jak i sobie, czyli stoczni Crist, by powracał do Gdyni regularnie na przeglądy serwisowe i klasowe. Ostatecznie, gdzie będzie mu lepiej niż w domu rodzinnym?

(Kliknij w kadr, by powiększyć zdjęcie)

(Kliknij w kadr, by powiększyć zdjęcie. Funkcja F11 powiększa jeszcze bardziej)

(Kliknij w kadr, by powiększyć zdjęcie)

(*) Projekt koncepcyjny promu wykonała norweska firma projektowa Polarkonsult AS. Cała reszta to świadectwo polskiej myśli technicznej i kwalifikacji polskich stoczniowców. Projekt klasyfikacyjny i roboczy jest dziełem współpracującego ze stocznią Crist SA biura projektowego StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o.

Pierwotna koncepcja zamówionego promu pasażersko-samochodowego zakładała, że będzie to jednostka o napędzie hybrydowym. W trakcie budowy zmieniono ją jednak i postanowiono, że docelowo statek ma być eksploatowany w trybie w pełni elektrycznym - z baterii ładowanych ze źródeł lądowych w obu portach, w czasie po ok. 30 minut (chwilowo jednak instalacje portowe jeszcze nie są gotowe). W tym celu zainstalowano na promie dużą baterię akumulatorów (o pojemności 3.000 kWh). Dodatkowa energia, w razie potrzeby - przy szczególnie wymagających warunkach pogodowych, generowana będzie na bieżąco przez włączane wtedy zespoły prądotwórcze oparte na silnikach wysokoprężnych.

Trasa, którą „Herjólfur” obsługuje, nie jest długa, zaledwie 13 km, lecz bardzo wymagająca. Południowe wody Islandii zdominowane są bowiem przez długie fale oceaniczne oraz krótkie fale lokalne wywołane przez wiatr. W tych bardzo trudnych warunkach morskich prom ma wykonywać nawet 3.600 rejsów rocznie.

Podstawowe parametry jednostki (o stoczniowym numerze budowy NB70) są następujące: długość całkowita 69,38 m, szerokość konstrukcyjna 15,10 m, zanurzenie 2,80 m, wysokość boczna 5,10 m. Tonaż pojemnościowy brutto (GT) wynosi 3000, nośność DWT 315 ton. Pas ładunkowy ro-ro o długości 330 m pozwala na przewóz 75 samochodów osobowych.

© Antoni Dubowicz 2019

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 190
00 DSC 0161a

XI Zlot jachtów z duszą „Próchno i Rdza” 2019

Wszystko zaczęło się od telefonu. Pewnego dnia zadzwonił Grześ. Jak co roku, wybierał się z przyjaciółmi na Próchno i Rdzę. Problem w tym, że do Helu dotrzeć mieli w czwartek, 10 października, a wyruszyć mogliby dopiero po pracy i nie zdążyliby na ostatni pociąg z Gdyni. Czy mógłbym jakoś pomóc? Rozejrzeliśmy się po rozkładach – i  nic! Faktycznie, nie ma żadnego połączenia. Ale od czego są koledzy? Jak nie zdążycie, zawiozę Was, nie ma sprawy - zadeklarowałem się. No i tak jakoś wyszło, że nie zdążyli.

A jeszcze zanim nie zdążyli, moja Ewunia wpadła na pomysł.

- Skoro już masz podrzucić Grzesia do Helu, wykorzystaj okazję i popłyń razem z nim!

Ha, to była myśl! Wystarczyła jedna rozmowa i już miałem miejsce na „Bryzie H”. To jest coś! Do tej pory nigdy się nie złożyło, bym był w Gdyni w czasie zlotu. Oprócz ubiegłego roku, wtedy spotkaliśmy się krótko w gdyńskiej marinie. Słowem, teraz mógłby być mój pierwszy raz!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 660

Przeczytaj również: