29marzec2024     ISSN 2392-1684

Katamaran badawczy „IMOR”

00-DSC 0488-nb

W środowe popołudnie w dniu 7 kwietnia 2010 niebo nad Władysławowem było zaciągnięte. Ot, jak to w kwietniu bywa, dużo szarych chmur, gdzieniegdzie z prześwitem błękitnego nieba.

Pogoda może nie wakacyjna, ale na włóczenie się po porcie wymarzona. Zresztą, każda pogoda jest do tego celu dobra. Jakże mogłoby być inaczej?

Tak się jednak przyzwyczaiłem, że z rybackiego portu wychodzę z rybackimi kadrami, że widok „IMORA” w pierwszej chwili mnie zaskoczył– i to dość nieprzyjemnie. Jak to, IMOR we Władku? To jakiś zgrzyt, coś tu nie pasuje. Władek to przecież miejsce na kutry, nie na statek badawczy Instytutu Morskiego! O mały włos byłbym więc przegapił jego wyjście. Całe szczęście, po krótkiej chwili konsternacji ruszyłem w te pędy w stronę zewnętrznego falochronu i dotarłem tam tuż przed tym, jak oddano cumy.

Sprint się opłacił, statek bowiem prezentował się pięknie. Wyszedł spokojnie i po cichutku, a ja stalem z aparatem przy oku i usiłowalem złapać w kadr najciekawsze momenty. Chwilę później, tuż za falochronem statek zrobił zwrot i poszedł wytyczonym torem wodnym w morze. I tyle go widziałem.

Zdjęcia zaś przeleżały cztery lata w postaci zupełnie niepojętego dla normalnego umysłu systemu zer i jedynek, zapisanego na twardym dysku, aż całkiem przypadkowo wpadły mi dzisiaj w ręce. Nie, w zasadzie nie w ręce, nie ma już przecież starych, dobrych, papierowych fotografii, które możnaby wziąć w ręce. Nie, teraz kadry te wpadły mi nie w ręce, tylko w oko, otwierając się przypadkiem na ekranie monitora.

Prawdę mowiąc, doceniając techniczną jakość fotografii cyfrowej, brakuje mi czasów, kiedy przeglądało się zdjęcia, te najlepsze w albumach, inne wyciągane z jakiegoś pudełka.  

Teraz dwanaście najlepszych cyfrowych plików zapakowałem w kolejne Morskie Kadry. Trzynasty to kadr tytułowy.

Wypada chyba powiedzieć jeszcze kilka słów o ich bohaterze, czyli samym „IMORZE”.

Armatorem statku jest Instytut Morski w Gdańsku. Research Vessel r/v „IMOR” jest pierwszą polską jednostką przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych. Podstawowym jej zadaniem jest monitorowanie strefy przybrzeżnej polskiego wybrzeża oraz szacowanie źródeł sztucznego zasilania plaż. IMOR wykorzystywany jest również przy prowadzeniu badań przedinwestycyjnych na Morzu Bałtyckim. W pełni wyposażony jako "pływające laboratorium morskie na potrzeby przemysłu energetycznego i morskiego" - funkcjonuje od września 2006 roku.

Czasami uczestniczy też w zadaniach specjalnych. I tak w ramach ekspedycji "Orzeł Balex Metal" statek prowadził w lipcu 2008 roku poszukiwania wraku ORP Orzeł w rejonie dawnych niemieckich pól minowych 16B i 16A.

Zbudowały go dwie stocznie, Damen Shipyard i Crist Sp. z o.o w Gdyni, co wcale jednak nie znaczy, że każda z nich wykonała po jednym z dwóch kadłubów! „IMOR” (Numer IMO: 9212565, sygnał rozpoznawczy SNKB) ma 26,69 m długości między pionami i 32,50 m długości całkowitej, 10,50 m szerokości i 2,25 m zanurzenia. Jest więc statkiem stosunkowo niewielkim. Jego pojemność brutto wynosi 321, netto 96. Jest zdolny do pływania na morzu przy fali nie przekraczającej 3 m wysokości. Napęd stanowią trzy silniki spalinowe Volvo Penta TAMD: 165A, 163A i 102A o ogólnej mocy 961 kW (1293 KM).

Co IMOR robił w kwietniu 2010 we Władysławowie, oprócz pozowania do tych kadrów? 

Nie wiem i chyba się nie dowiem, więc i Wam nie powiem. Nie jestem przecież żadnym politykiem!

© Antoni Dubowicz 2010/2014

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #2 mario 2018-12-27 23:46
Nie jest to pierwszy statek Instytutu Morskiego w Gdansku o nazwie IMOR.
Wczesniej byl IMOR na drewnianym kadlubie KFK B-25.
Szkoda, ze o tym statku i jego historii w barwach Instytutu nic nie mozna znalesc.
Tak jakby statek nie istnial a byl znany i widywany we wszystkich polskich portach.
Szkoda :sad:
Cytować
+1 #1 LuziQ 2014-09-18 19:15
Co robił we Władku? Z tego co widzę, na pokładzie stoi wibro, więc być może pobór rdzeni, co by mnie wcale nie zdziwiło. A propos IMORek z tego co widzę we Władku również i dziś jest.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: