08kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Łotysze we Władku (1) – „DURBE 2”

00-DSC 0755-nb

Pierwsze jednostki projektu 572 opuściły radzieckie stocznie w 1952 roku. Były to 25 metrowe trawlery o pojemności brutto 71 GT. Statki te w kilku wersjach budowano przez kilkanaście lat. Ile ich w sumie powstało, nie udało mi się dociec.

W końcu kwietnia 2011 we Władysławowie trafiłem na jeden z nich, „DURBE 2”, zbudowany w 1971 w Astrachaniu, port macierzysty Liepaja,znak burtowy LVL2041. Mimo łotewskiej bandery – już na pierwszy rzut oka widać było, że dbałość o statek nadal jest na poziomie radzieckim.

W porcie wyładowywał on prawdopodobnie rybę. Trudno to było ustalić z pewnością, ponieważ wyładunek odbywał się za ustawioną wcześniej przez załogę wysoką ścianą z pustych skrzynek. Towar wędrował z ładowni prosto do wielkiego, pozbawionego jakichkolwiek znaków firmowych TIRa. Stał on tuż przy samej burcie, a łotewscy „ochroniarze” z kutra próbowali uniemożliwić mi zrobienie jakiegokolwiek zdjęcia.

W pobliżu nie było też żadnego z kontrolerów rybołówstwa, których wszystko widzącym oczom nie umknie zwykle na naszych kutrach ani jedna, nawet najmniejsza rybka. Podobno nie mamy uprawnień do przeprowadzania kontroli na statkach obcych bander. Interesujące!

Niebawem wyładowano, co było do wyładowania. Pożegnałem się więc z „DURBE 2”, TIR z towarem odjechał w siną dal, a puste skrzynki znalazły się z powrotem na pokładzie.

Mimo to, statkowe bojówki nadal staraly się mnie odpędzić od kutra, krzycząc po rosyjsku, że zdjęć robić „нельзя”.

Powinni jednak krzyczeć po łotewsku. Wtedy naprawdę bym ich nie rozumiał i nie musiał nic udawać. Pożegnalem się z nimi używając najlepszej rybackiej polszczyzny, życząc zdrowia, pomyślności oraz łaskawości morskich wód. Z uwagi na stan ich statku- szczególnie tego ostatniego!

Życzenia moje spełniały się przez następne dwa lata. Od września 2013 w europejskich wykazach rybackich flot pod nazwą „DURBE-2” znaleźć można już tylko adnotację - „DES” (destruction, wreck)

I tyle! Albo aż tyle!

© Antoni Dubowicz 2011/2014

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: