24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

„Szóstka” złowiła dziś dla Was...

100-DSC 5771-nb

... dorsza bałtyckiego, flądrę i gładzicę oraz łososia bałtyckiego.

W sezonie 2012 darłowska „szóstka” oferowała codziennie świeżą rybę z kutra. Sam dałem się skusić i nie pożałowalem tego, mimo iż długo się zastanawiałem, jako że musiałem dowieźć rybę do Gdyni. A ryba, jak zapewne wiecie, potrafi psuć się w ekspresowym tempie.

Dlatego też w centrum kraju (nie tylko w Polsce) rybę kupować należy wyłącznie mrożoną! Mrozi się ją natychmiast po złowieniu, by nic nie straciła ze swych wartości. Tylko w tej postaci może ona, po rozmrożeniu, trafić na stoły w dobrym stanie.

Zawsze podziwiam więc znajomość rzeczy i odwagę, z jaką pewna telewizyjna uzdrowicielka restauracji żąda od ludzi gdzieś w Radomiu lub na Podhalu, aby poszli na rynek i kupili ŚWIEŻEGO dorsza, śledzia lub makrelę! No cóż, to program rozrywkowy, więc patrzę na to z uśmiechem, ale staram się nie zaglądać do protegowanych w ten sposób restauracji.

Świeże ryby dostać można bowiem wyłącznie nad morzem! Najlepsze są oczywiście te bezpośrednio z kutra. Takie, jakie oferowała darłowska „szóstka” i cały szereg innych łodzi - w postaci surowej, do obróbki własnoręcznej w domu, lub też oporządzone fachowo przez rybaka na miejscu, na nabrzeżu przed kutrem.

Naprawdę nie przypominają one w niczym „ryb” ze smażalni, podawanych byle jak na kawałku tekturki, z nieodzownymi, smażonymi na tym samym tłuszczu frytkami i surówką.

Na zdjęciach widać akurat obróbkę flądry, ale, jeśli nabraliście ochoty na rybkę, pragnę skierować waszą uwagę na śledzia, od zawsze króla ryb na polskim stole.

Co powiecie na śledzia w kapuście, danie o niezwykłym i wyszukanym smaku?

Składniki :

1 kg (świeżych) zielonych śledzi, 2 winne jabłka, mała główka (ok. 1 kg) białej kapusty, duża cebula, łyżka ostrej musztardy, sok z cytryny, łyżka oliwy, 2 łyżki masła, suszony tymianek, mielony kminek, łyżka bulionu warzywnego w płynie rozpuszczonego w szklance wody, pieprz, sól.

Sposób wykonania:

Sprawione i umyte śledzie odfiletuj, każdy filet posmaruj musztardą, skrop solą i pieprzem. Następnie przykryj folią i zostaw na 30 - 40 min. Umytą i osuszoną kapustę drobno poszatkuj, lekko posól. Obrane jabłko i cebulę pokrój w drobną kostkę i skrop sokiem z cytryny. W rondlu rozgrzej oliwę, zeszklij cebulę i jabłko, potem dodaj odciśniętą kapustę i smaż, chwilę mieszając. Dopraw do smaku kminkiem, tymiankiem, pieprzem i zalej gorącym bulionem. Całość doprowadź do wrzenia, a później duś na niewielkim ogniu jeszcze 10 - 15 min., na koniec odkryj i odparuj. Przygotowany wcześniej żaroodporny półmisek wysmaruj masłem, wyłóż uduszoną kapustą, na niej ułóż przygotowane filety śledziowe, polej stopionym masłem i wstaw do gorącego piekarnika. Piecz ok. 50 min. Znakomitym dodatkiem do śledzi z kapustą są pieczone w mundurkach ziemniaki

(przepis: http://kuchnia-polska.net/sledzie-w-kapuscie,159)

Smacznego!

© Antoni Dubowicz 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 Damroka 2014-11-20 16:50
Zaczytalam sie dzis w Naszym Baltyku :)
Takie piekne swiezutkie fladry, zjadloby sie,
Przepis na sledzia znam, polecam kazdemu, kto chce poznac stare-nowe smaki. Pyszny.
Ale pod tym artykulem przydalby sie przepis na jakas osobliwa fladerke. Moze pod artykulem o sledziach ?
;)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: