Gdynia, Kolonia Rybacka

24 014-k

Jeszcze do niedawna Kolonia Rybacka w Gdyni była miejscem znanym tylko „krewnym i znajomym Królika”.

Położone na Kępie Oksywskiej tuż nad brzegiem morza tzw. Rybaki składały się zaledwie z kilku rybackich domków.

Do transportu połowów pomiędzy łodziami rybackimi a pomieszczeniami gospodarczymi na szczycie stromej skarpy służy do dziś kolejka linowo-terenowa, jedna z dwóch w północnej Polsce (druga znajduje się kilkaset metrów dalej). Kolej ta powstała z elementów infrastruktury Oksywskiej Kolei Nadbrzeżnej (tzw. Kaszubskiego Ekspresu), która kiedyś przebiegała m.in. na wysokości Osady Rybackiej, ale wzdłuż brzegu zatoki.

Tuż obok znajduje się otoczony płotem z drutami kolczastymi teren lotniska wojskowego w Babich Dołach. Zdezelowane tablice w kilku językach próbują odstraszyć potencjalnych wędrowców.

Spacer przez porośnięte bukowym lasem wzgórza jest więc nieco uciążliwy, ale kto nie da się zniechęcić, nagrodzony zostanie wspaniałym widokiem, rozciągającym się ze szczytu Kępy Oksywskiej na otwarte morze.

Te historyczne już dziś zdjęcia robiłem w niezbyt piękny, zimny dzień marcowy 2008 roku, jeszcze przed wiosennymi porządkami, co było wszędzie bardzo widoczne.

Niestety w ostatnich latach Kolonia Rybacka została odkryta przez turystów, wskutek czego traci ona w szybkim tempie swój oryginalny, rybacki charakter. Niebawem pozostanie po nim tylko wspomnienie.

© Antoni Dubowicz 2008

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: