05kwiecień2020     ISSN 2392-1684

„Łotysze” we Władku (4) / część 2

100 DSC 0299 nb

Pozostawiając łotewskich rybaków przy Nabrzeżu Wyładunkowym nie podejrzewałem, że tego dnia we Władysławowie mogło być ich więcej. W głąb potru udałem się, by jak zwykle zerknąć na cumujące tam nasze kutry – docelowo z zamiarem dotarcia do latarni u szczytu falochronu zachodniego. Stamtąd jest naprawdę ładny, szeroki, otwarty widok. Już na samo morze patrzeć można bez końca, a nierzadko zdarzy się jeszcze jakiś dodatkowy smaczek. Najczęściej jest nim właśnie zmierzający do portu „rybak” – ten prawdziwy albo też taki na niby, wożący za opłatą wędkarzy –amatorów ze Śląska czy innych części kraju po rybacką przygodę na belonę i dorsza.

Tym razem jednak „smaczki” znalazły się już w basenie zewnętrznym. A były nimi kolejne dwa Łotysze – wspomniana już w poprzedniej części DZINTARI (sejner z rodziny „Kerchaninów”) oraz VITAS, którego nigdy przedtem nie widziałem. Warto więc poświęcić mu kilka słów. Jak można się łatwo domyślić, skoro nie jest to żaden „Kerchanin” (a nie jest), musi to być typ „Baltika”. I faktycznie, VITAS to jeszcze jeden przedstawiciel tej ogromnie długiej serii statków. Na niebieskiej burcie nosi znak LVL-2114, a na pomalowanej na żółto nadbudówce znak wywoławczy YL2347. Po takim znaku rozpoznać można każdy statek bez względu na to, jak często zmieni nazwę, właściciela, czy port macierzysty. To znak „przyrośniety” do statku od urodzenia aż po jego kres – ale z pewnym ograniczeniem. Jest nim przynależność do konkretnego kraju. Łotewskie znaki (tzw. Callsign) zaczynają się od prefixu YL (dla waszej informacji, Polska ma tych prefixów więcej: HF, SN, SO, SP, SQ, SR, 3Z). Zastanawiający jest fakt, że VITAS nosił kiedyś inny znak, a był nim LYAS. LY oznacza zaś Republikę Litewską.

Musimy to wyjaśnić. A więc od początku. VITAS należy do eksportowej serii, składającej się z czterech statków typu „Baltika”, zbudowanych w stoczni Sosnovskiy SSZ w Sosnowce w 1990 roku dla Nigerii. Pierwotna nazwa statku: „Scholmac-4”, numer stoczniowy 783. Okres pod nigeryjską flagą nie trwał jednak długo, bo już w 1992 roku statek zmienił banderę na litewską, nazwę na VITAS i port macierzysty na Kłajpedę. Z tego właśnie okresu pochodzi znak LYAS. Pięć lat później, w 1997 roku VITAS trafił z Litwy na Łotwę i otrzymał dzisiejsze znaki oraz numer burtowy. Port em macierzystym została Liepāja (Lipawa). Przejściowo pisany w formie VYTAS, statek powrócił w 1998 do pisowni VITAS.

A propos słowa pisanego, interesujące przykłady współczesnej twórczości rodzimej znajdują się na betonowym murze w bezpośrednim sąsiedztwie VITASA. Kilka krótkich, jasnych zwrotów, bez żadnych zbędnych i niezrozumiałych znaków wywoławczych i temu podobnych, ale za to jaka kwiecistość formy! Piękna jest nasza mowa ojczysta!

Dobrą godzinę później, gdy wróciłem już z latarni z powrotem na Wyładunkowe, opisane w części pierwszej łotewskie statki nadal tam stały. Coś się jednak w ich szyku zmieniło. Przyjrzałem się im więc uważniej i zobaczyłem, że KRISTINA została „przeparkowana”. Teraz znajdowała się tuż przy taśmociągu, dostarczającym na statki kruszony lód. Akurat zakończono jego pobieranie. Dosłownie chwilę później KRISTINA odeszła od nabrzeża i ruszyła powolutku w stronę basenu zewnętrznego, by dołączyć do DZINTARI i VITASA.

Przedefilowała przede mną jakby pozując do zdjęcia. Nie pozostało mi więc nic innego, jak obcykać ją dokładnie, by wybrać potem kilka najlepszych ujęć. Co też z przyjemnością zrobiłem.

Na pewno nie było to moje ostatnie spotkanie z Łotyszami. W samej Lipawie zarejestrowanych jest w chwili obecnej około dwudziestu 25-metrowych kutrów, więc szansa na spotkanie nowych gości jest spora. Kto wie, może z czasem spodoba im sięnawet otwartość naszych portów i będą przyjaźniej nastawieni do podglądających ich przy pracy fotografów? W równej mierze życzyłbym tego zarówno im, jak i sobie.

Na pożegnanie - widziane przez całą długość portowego basenu - LAIMDOTA, BRIEDIS i NAUTILUS.

(Władysławowo, 8 kwietnia 2016)

© Antoni Dubowicz 2016

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: