24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Filatelistyczna gratka - „Dar Pomorza” z Jemenu

Dar Pomorza 1 Yemen 1983

Polskie statki na zagranicznych znaczkach to rzadkość niesłychana. Do nielicznych takich filatelistycznych rarytasów należy „Dar Pomorza”, uwieczniony na jednym ze znaczków, wydanych w 1983 roku przez Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu (Jemen Południowy).

Był to mały, socjalistyczny kraj, położony na końcu Półwyspu Arabskiego, gospodarczo i politycznie całkowicie zależny od Związku Radzieckiego. Po ustrojowym rozpadzie „wielkiego brata” twór ten stracił podstawy egzystencji i w 1990 roku został wcielony do Jemenu Północnego. Podobna sytuacja miała zresztą miejsce w Niemczech.

Wspomniane znaczki z 1983 roku przedstawiały statki, przede wszystkim żaglowce. Jedną z części tego wydania był bloczek z czterch znaczków o nominałach 20, 40, 60 i 80 filsów, przedstawiających rosyjski bark „Krusenstern” , niemiecki szkuner Grossherzogin Elisabeth", kolejny rosyjski bark „Sedov” oraz właśnie „Dar Pomorza”. Pytanie, dlaczego wybrano wycofaną już wówczas ze służby fregatę „Dar Pomorza”, a nie „Dar Młodzieży”, który ją zastąpił, pozostanie bez odpowiedzi. Być może o „Darze Młodzieży” nikt jeszcze w Jemenie nie słyszał albo i tak nie miało to żadnego znaczenia. Kraje takie wydają bowiem znaczki dla tematycznych zbieraczy, filatelistów na całym świecie - i nikt przy zdrowych zmysłach nie nakleja ich na listy. Poza tym, dla zwykłych Jemeńczykow wszystkie te statki są równie absolutną egzotyką.

Jednostką monetarną Jemenu Południowego był wówczas dinar jemeński (YDD), składający się z 1000 filsów. Waluta ta istniała do zjednoczenia/wcielenia/aneksji (niepotrzebne skreślić) części południowej przez część północną, kiedy dinar zastąpiony został przez obowiązujący w Jemenie Północnym rial (YER). Wymiany dokonano w proporcji 26 riali = 1 dinar. Filsy, jako drobne, pozostały, jednak teraz jako 1/100 riala, a nie 1/1000, jak to było z dinarem.

Szczęśliwie pozostał też „Dar Pomorza” – wprawdzie już nie jako żaglowiec szkolny, tylko żaglowiec – muzeum, ale i tak, nawet jako dostojny emeryt, wciąż cieszy się zasłużoną sławą jednego z najpiękniejszych żaglowców świata.

© Antoni Dubowicz 2016

PS Z pewnością chcielibyście wiedzieć, jak się ma rial jemeński (YER) do złotówki. Prosżę bardzo, aktualna wartość 1 riala to około 1,6 grosza (0,0157686215 złotego). W drugą stronę, 1 złotówka to ok 63,14 YER. Siła nabywcza złotówki w Jemenie jest więc niezła, lecz podróże do tego kraju raczej nie są wskazane, nawet dla filatelistów. Jemen Północny bowiem (oficjalnie Republika Jemeńska, الجمهوريّةاليمنية) wcale nie kwapi się do wydawania znaczków z naszymi statkami. Zbyt zajęty jest trwającą nieustannie wewnętrzną wojną.

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: