27czerwiec2019     ISSN 2392-1684

FEDERAL – spotkanie pierwsze i ostatnie

00 DSC 0746 nb

Tego statku nie zobaczycie już nigdy. Ostatni jego rejs prowadził do Navyug Ship Breaking Co, czyli na indyjską plażę w Alang, dumnie nazywaną stocznią złomową dla statków. Idąc pełną parą FEDERAL wydał z siebie ostatni, pożegnalny, żałosny, przeciągły ryk syreną okrętową i wszedł z impetem na płaski, piaszczysty brzeg, po czym umilkł na zawsze. Jak tylko cofnęła się fala uderzeniowa, na pokład wdarły się gromady Hindusów, którzy gołymi rękami zaczęli rozszarpywać jeszcze ciepły statek na strzępy. Stało się to drugiego stycznia tego roku (Marine Traffic podaje wprawdzie datę 9 stycznia 2016, ale w sumie to bez różnicy).

Ten 275-metrowy kontenerowiec nie był wcale jakimś bardzo leciwym statkiem, nie miał jeszcze 22 lat. Zbudowała go w 1994 roku południowokoreańska stocznia Hyundai Heavy Industries Co Ltd w Ulsan dla HMM, Hyundai Merchant Marine Co. Ltd. z siedzibą w Seulu. Statek oznaczony był numerem stoczniowym 850, a ochrzczono go imieniem „HYUNDAI FEDERAL”. Napis ten, naspawany na kadłubie w języku koreańskim, po łacinie i po chińsku (?), pod warstwą niebieskiej farby widoczny był na burtach do końca jego dni.

Statek nosił numer IMO 9065625, jego nośność wynosiła 61.152 tony (Summer DWT) a pojemność brutto (GT) 51.841 – czy też, licząc w kontenerach, 4.651 TEU. Wysokoprężny silnik B&W 12K90MC-C o mocy 49.300 kW napędzał jedną śrubę, pozwalając na osiąganie prędkości 24,5 węzła.

Jak na tak krótkie życie, imiona zmieniał często, choć kilkakrotnie powracał do pierwszego - HYUNDAI FEDERAL (w 2009 i 2013). W przerwach zaś nazywał się MOL CONFIDENCE (od2004), APL CONFIDENCE (od 2008) oraz APL FEDERAL (w 211). Dwukrotnie nosił też po prostu skrócone imię w formie FEDERAL. Po raz pierwszy w 2003, po raz ostatni od 2013 do końca swoich dni.

Właśnie w tym czasie przyuważyłem go w Gdyni, skąd wychodził w morze w sylwestrowe popołudnie 2013 roku. Towarzyszył mu „przywieszony” do rufy wszechobecny wówczas w porcie HEROS, nie zabraklo też oczywiście i PILOTA-5. Szczególnie właśnie w porównaniu z tą maleńką pilotowką można uzmysłowić sobie rozmiary kontenerowca! Zarejestrowany był on wówczas na Cyprze, stąd wypisana na rufie nazwa portu macierzystego Limassol i zwieszająca się smutno, prawie niewidoczna cypryjska bandera na rufowym drzewcu. Jak widać na zdjęciach, ładunku FEDERAL wiózł całkiem sporo, nad pokładem piętrzyły się góry kontenerów. W późniejszych latach nie było już chyba tak różowo, widziałem fotografie z 2014 i 2015 roku, na których statek był praktycznie pusty.

W opiniach ekspertów wiek 20 i więcej lat to dla statków z dalekowschodnich stoczni już dużo i taniej jest sprawić sobie nowy, niż wysłać takiego „weterana” do stoczni na remont generalny. Wziąłem słowo „weteran” w cudzysłów, mając na względzie choćby wiek naszych rybackich kutrów (średnio ponad 45 lat), nadal pieczołowicie co kilka lat odmładzanych. Po niektórych nawet nie widać śladu zastrzyków z botoxu czy innych chirurgicznych zabiegów, wciąż wyglądają tak młodo, jakby dopiero co wyszły ze stoczni! Kontenerowce mają trudniej, najstarszy obecnie statek we flocie Hyundai Merchant Marine to rocznik 1997, a znakomita większość zeszła z pochylni dopiero w latach 2006 – 2016. Mają więc przed sobą jeszcze parę latek, zanim udadzą się śladem FEDERALA do Indii czy Turcji w swój ostatni rejs.

FEDERALA, nawiasem mówiąc, stocznia złomowa nabyła od ostatniego właściciela po 328 $ za LDT (Light Displacement Ton = tona pustego statku netto, w tym wypadku zawierająca w sobie również resztki oleju napędowego, wody w zbiornikach itp).

© Antoni Dubowicz 2013/2016

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: