26październik2020     ISSN 2392-1684

Hotel „Batory”

05 Batory nb

Po „Wydrze”, „Titanie”, „Eugenii” i „Olku” oto ciąg dalszy cyklu „Morskich Kadrów z Antkiem”, tym razem jednak z Antkiem w roli fotografa, choć –prawdę mówiąc -  z przypadku. Nie było to bowiem zajęcie, którym Antek się wówczas pasjonował, zdjęcia cykał więc rzadko, by nie powiedzieć  – sporadycznie, od wielkiego święta.

Takim wielkim świętem w Gdyni było postawienie latem 1969 roku w Basenie Prezydenta, w miejscu, w którym teraz stoi „Błyskawica”, transatlantyka „Batory” – w charakterze hotelu na wodzie. Po zakończeniu jego czynnej służby, na mocy jakiegoś niewydarzonego, niedorobionego układu, nowym właścicielem „Batorego” zostało Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku (nawet nie w Gdyni), a zarządzającym Miejskie Przedsiębiorstwo Turystyczne „Gdańsk-Tourist”.

Miał to być bardzo ekskluzywny hotel, ostatecznie sława wspaniałej gastronomii i jakości personelu hotelowego na „Batorym” sięgała daleko. Nikt nie pomyślał jednak o tym, że jakość nie bierze się z przypadku, że poziom hotelu i kuchni, oferowany przez „Gdańsk-Tourist”, mocno odbiega od transatlantyckich, morskich standardów. Prawie cała załoga hotelowa „Batorego”, od sprzątaczek i pokojówek po kucharzy i ochmistrza, przeszła bowiem na nowego „Stefana Batorego”, statek przestała prowiantować świetnie zaopatrzona „Baltona”, a ciasne kabiny o bardzo słabym komforcie - od zawsze niedoskonałe – w mgnieniu oka utracily splendor i upodobniły się do reszty PRL-owskiej masy. Do tego woda wokół statku zaczęła po prostu śmierdzieć, jako że hotelowe ścieki odprowadzano wprost do basenu. Szybko więc „Batory” zyskał sobie nie najlepszą opinię. Miast być chlubą, stał się zakałą Gdyni.

Wobec nieopłacalności eksploatacji „Batorego”, po kilkunastu zaledwie miesiącach hotelowej „kariery” zwrócono go Polskim Liniom Oceanicznym. W marcu 1971, wbrew protestom bardzo licznych miłośników „Batorego”, sprzedano go do Hongkongu na złom. Praktycznie nic po nim nie pozostało.

Zdjęcie wykonałem najprawdopodobniej jesienią 1969, a najpóźniej latem 1970 roku, kiedy przeprowadziliśmy się do Gdyni.

© Antoni Dubowicz

Starsze posty w cyklu:

„Wydra” ”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1090-wydra.html

„Titan“: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2121-czas-tytanow.html

„Eugenia”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2488-piekna-eugenia.html

„Olek“: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2534-olek.html

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 Zbigniew Ł 2020-01-08 00:57
Też mam zdjęcia TSS Batorego stojącego tuż przy konkurencyjnej tańcbudy Róża Wiatrów na Skwerze Kościuszki.Mam też krótki film,gdy z żoną i synkiemi mijamy nasz tss stojący jako hotel,sale przyjęć,restaur acja(film celuloidowy 8mm).
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: