08marzec2021     ISSN 2392-1684

„Pilot-5” i „Fairplay-26” – spotkanie na morzu

 DSC0233a

Gdynia, środa, 21 grudnia 2016, godzina 12:30

Wracając spod kontenerowca, na który dostarczyliśmy pilota, spotkaliśmy w morzu idący przeciwnym kursem holownik. On zdążał dopiero do pracy, my już z niej wracaliśmy.

Dla załóg zarówno gdyńskich pilotówek, jak i holowników takie spotkania są codzienną rutyną. Jednostki mijają się z reguły w dość dużym oddaleniu i nie zwracają na siebie szczególnej uwagi.

Tym razem jednak było to coś specjalnego, gościem na „Pilocie-5” byłem bowiem ja. Wprawdzie też już po robocie, zabrałem się bowiem z nimi zasadniczo po to, by robić zdjęcia pilotowi, wdrapującemu się po trapie na statek - więc miałem to już za sobą.

Chciałem teraz wykorzystać okazję i „złapać” w kadr idący z portu holownik. Opuścić jednak sterówkę i wyjść na odkryty pokład było absolutnie niemożliwe, nie przy tej pogodzie. Wprawdzie było akurat (wyjątkowo) słonecznie, ale szliśmy bardzo szybko. „Pilotem” rzucało więc i miotało na fali, bryzgi wody zalewały pokład i wycieraczki ledwo nadążały z wycieraniem szyb sterówki. Przebywanie w tych warunkach na zewnątrz byłoby czystym szaleństwem. Miałem wprawdzie na sobie kamizelkę ratunkową i poinstruowany byłem, który sznurek pociągnąć, by się nadmuchała, w razie gdyby, ale jakoś nie chciałem tego na sobie sprawdzać.

Cale szczęście szyper zauważył moja wewnętrzną walkę i zlitował się nade mną, zwalniając na tyle, że możliwe stało się otworzenie drzwi kabiny. Stanąłem wiec w nich, trzymany dodatkowo od tyłu przez mechanika pokładowego (nigdy przecież nie wiadomo, co takiemu fotografowi strzeli do głowy!) i udało mi się zrobić kilka zdjęć. Po sylwetce rozpoznałem, że jest to „Fairplay 26”, największy obecnie w gdyńskim porcie. Największy i najsilniejszy!

Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam, że dla mnie spotkanie takie to wydarzenie, nie żadna rutyna!

© Antoni Dubowicz 2016

PS:

„Fairplay-26” - Schottel ASD Tug, Length over all: 34,85 m, Breadth over all: 10,90 m, Draft (min/max): 4,60 / 5,20 m, GRT: 499

Class: GL + 100 A5 M E1 Tug MC E1 AUT FF1, Bollard Pull: 65 tons, Speed: 13,5 knots

Builders: Astilleros Zamakona S.A., Bilbao/Spain, Commissioned: 2000                  

Main Engines: 2 x Deutz SBV 9 M 628, Horsepower: 5.500 BHP, Aux.Engines: 1 x MAN 0226 MTE, 2 x MAN D2866 TE,

Propulsion: 2 x Schottel Rudder Propeller SRP 1515 CPP in Kort Nozzles

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: