16październik2021     ISSN 2392-1684

Spotkanie z siódmą „Balticą”

00 DSC0552a

„Stena Baltica”, siódma już z kolei Stena o tym imieniu, wprowadzona została na trasę Gdynia-Karlskrona 24 listopada 2013 roku. Po raz pierwszy zobaczyłem ją w Gdyni w styczniu 2014 i przy tej okazji przedstawiłem również jej wszystkie poprzedniczki: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/978-siodma-z-kolei.html

Od tego czasu „Baltica” wchodzi i wychodzi z Gdyni z regularnaścią zegarka, tworząc wraz ze „Steną Visíon” i „Steną Spirit” morską autostradę, łączącą Polskę i Szwecję. W przeciwíeństwie jednak do dwóch pozostałych, „Stena Baltica” to jednostka typu RoPax, przeznaczona głównie do przewozów towarowych. Zabiera też wprawdzie pasażerów i samochody osobowe, ale głównie korzystają z niej samochody ciężarowe. Oferta turystyczna jest na niej zdecydowanie uboższa niż na Stenie Vision oraz Stenie Spirit i ogranicza się do restauracji serwującej posiłki w postaci szwedzkiego stołu oraz połączonej z barem sali telewizyjnej. Jak też zaznacza armator, statek nie jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

W połowie czerwca trafiliśmy na siebie tuż za główkami wejścia głównego do Gdyni. My wychodziliśmy na redę, wioząc pilota na wchodzący kontenerowiec, „Stena Baltica” wracała z Karlskrony. Godzina była wieczorna, krótko przed 21:00, niebo zachmurzone. Słowem, interesująco, jak zawsze zresztą na morzu. Spotkanie nasze było krótkie. Minęliśmy się w biegu. Ledwo „Stena” się więc przed dziobem „Pilota” ukazała, jak już została daleko za rufą. Zdążyłem jej jednak zrobić kilka wieczornych zdjęć z pokładu.

To są właśnie te momenty, w których się wie, że się żyje! A wszystko to za sprawą jednej akwarelki!

Zaciekawieni? Chcecie odpowiedzi? Znajdziecie ją w albumie GDYNIA SAILS 2014 z pokładu „Pilota”, wydanym przez gdyński Region w 2015 roku. Ostatnie egzemplarze są jeszcze do nabycia: http://www.czec.pl/index.php?p2745,z-pokladu-pilota.

Znajdziecie tam też moją „nową”, której promocja odbędzie się w następny czwartek we władysławowskim Merku: http://www.czec.pl/index.php?p4079,kadry-z-rybackiego-wybrzeza

Zapraszam na spotkanie!

© Antoni Dubowicz 2017

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: