16październik2018     ISSN 2392-1684

Morze energii!

00 DSC0248a

Ta historia zaczyna się od boi, w każdym razie dla nas. Natknąłem się na nią w kwietniu tego roku tuż za ogrodzeniem stoczni „Szkuner” we Władysławowie. Boja była żółta i sprawiała wrażenie nowiutkiej. Sterczały z niej przedziwne, dość kosmiczne urządzenia. Ktoś ją tu przyciągnął na zardzewiałym wózku. Wiedziony ciekawością, postanowiłem przyjrzeć się jej z bliska.

Wdrapałem się więc na wózek, by odczytać napisy, umieszczone na kilku równie żółtych tabliczkach. Bez trudu znalazłem informację, że jest to „SEAWATCH Wind LiDAR Buoy” firmy Fugro OCEANOR AS. Ach, więc mamy tu do czynienia ze specjalistycznym urządzeniem, boją służącą do pomiarów i prognozowania prądów morskich, wysokości fal oraz prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach nad powierzchnią wody. Ciekawe, bardzo ciekawe! Skąd się ta boja tutaj wzięła? Komu jest potrzebna?

Odpowiedź znalazłem na kolejnej tabliczce. Składają się na nią trzy słowa: POLENERGIA BALTYK III.

Co to jest, zapytacie? Sam byłem tego ciekaw, zabrałem się więc za szperanie w necie. I oto, co znalazłem:

Polenergia Bałtyk III to część grupy kapitałowej POLENERGIA – pierwszej w Polsce całkowicie prywatnej grupy energetycznej. W lipcu 2016 Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy III. Niecały rok później, w kwietniu 2017, została wydana kolejna decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II. Tak jest, mamy oto konkretny projekt budowy pierwszej polskiej Morskiej Farmy Wiatrowej!

Farma BAŁTYK III będzie zlokalizowana w minimalnej odległości ok. 23 kilometrów od brzegu na wysokości gminy Smołdzino i miasta Łeby i zajmie obszar o wielkości ok. 89 km² (BAŁTYK II leży nieco głębiej w morzu). Wytwarzany w farmach prąd będzie przesyłany do sieci za pomocą kabli podmorskich i kabli podziemnych lub napowietrznej linii elektroenergetycznej do stacji elektroenergetycznej Słupsk-Wierzbięcino. Planowana docelowa moc obu farm wiatrowych BAŁTYK II i BAŁTYK III wynieść ma ok. 1,2 GW.

Strategia spółki zakłada uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę MFW „Polenergia Bałtyk III” do końca 2020 roku. Zakładając 5 letni czas budowy farma mogłaby ruszyć już na początku roku 2025. Prąd przyniosą nam morskie wiatry!

I tak oto niewielka, żółta boja urosła do naprawdę wielkiej sprawy!

© Antoni Dubowicz 2017

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: