21sierpień2019     ISSN 2392-1684

Nowe skutery ratownictwa morskiego dla MSPiR

00 DSC0275a

Niewielka salka konferencyjna na parterze budynku w centrali Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR była wypełniona po brzegi. Miejsca zabrakło niestety dla większości pracowników SARu, którzy na dzisiejszej uroczystości przekazania i poświęcenia nowych skuterów ratownictwa morskiego zadowolić się musieli tylko wysłaniem swojej reprezentacji. Trochę szkoda, szczególnie że kilka miejsc w pierwszym rzędzie, przeznaczonych dla pani Arciszewskiej-Mielewczyk, Przewodniczącej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i jej świty, pozostało wolnych. Pani poseł przekazała telefonicznie w godzinie zero, że ma ważniejsze spotkanie i nie przyjdzie.

W tej sytuacji jednak nie trzeba było już na nikogo czekać i punktualnie o 12:00 rozpoczęły się obchody. Po powitaniu przybyłych gości pan Maciej Zawadzki, Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa przedstawił rozwój MSPiR w ostatnich latach. Na początek wspomniał o dużych oczekiwaniach, związanych z realizacją projektu budowy wielozadaniowego statku ratowniczego (podpisanie umowy na dofinansowanie projektu 13.12.2017, czas trwania projektu do XII 2022, wartość statku 280 mln złotych).

Przypomniał również o dostarczonych w grudniu ub. roku 8 łodziach ratowniczych S 6500 (wartość 2.336.000 zł), po czym przeszedł do głównego tematu, czyli skuterów ratownictwa morskiego dla MSPiR. Zadaniem ich jest poszukiwanie i ratowanie rozbitków w bezpośrednim sąsiedztwie portu i pasa przybrzeżnego, niedostępnego dla większych łodzi ratowniczych (np. rafy, ostrogi itd.), ewakuacja poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc oraz ich transport do portu lub na brzeg, holowanie małych jednostek i grupowanie środków ratunkowych oraz poszukiwania na płyciznach z wpływaniem na brzeg morski.

Pierwszy taki skuter wg projektu firmy Fredrik Falkman SSRS ze Szwecji dostarczono do BSR w Łebie już w 2016 roku. Skuter ten, zintegrowany z samochodem L-R Defender, został włączony do pogotowia ratowniczego, służył też do testów i szkolenia ratowników. Jest to mały, bardzo sprawny środek ratowniczy, zdolny do pływania na akwenach niedostępnych dla lodzi. Posiada modułową zabudowę (kadłub i zespół napędowy można łatwo rozdzielić, co pozwala na minimalizację przestojów i sprawniejsze naprawy, również we własnym zakresie). Dzięki wielokomorowemu kadłubowi cechuje się wysoką odpornością na udary. Ten lekki i mobilny skuter zaaprobowany został także przez służby ratownictwa w Szwecji, Danii i Norwegii.

Ma on 3,6 m długości, 1,5 m szerokości i niewielkie zanurzenie 0,3 m. Jego ciężar to 400 kg, nośność – 3 osoby. Napęd stanowi silnik Yamaha 85 kW, co pozwala osiągać prędkość maksymalną 35 węzłów. Jego zasięg wynosi 70 mm.

Skuter, testowany w Łebie sprawdził się tak dobrze, że w czerwcu tego roku podpisano umowę z JP Marine z Gdańska na dostawę siedmiu kolejnych skuterów. Wartość zamówienia wynosiła ok. 1.230.000 zł. Dostarczone zostały one w okresie między 14 sierpnia i 21 września.

Dzisiaj nadszedł czas na ich uroczysty odbiór i poświęcenie. Stanęły więc (wraz z ciągnącymi je Defenderami) wszystkie razem w szyku na parkingu obok budynku SARu, na który udaliśmy się po prelekcji pana Dyrektora. Załogi stanęły obok „swoich” skuterów, po czym zostały one poświęcone przez kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza.

Grupowe zdjęcie zakończyło część oficjalną.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w sali konferencyjnej. *)

Gdynia, 19 listopada 2018

© Antoni Dubowicz 2018

*) w artykule korzystałem z materiałów informacyjnych MSPiR

PS:

Przy okazji wręczano sobie odznaczenia. Związek Piłsudczyków RP ufundował medal z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 30 rocznicy istnienia Związku. Z rąk Prezesa Zarządu Krajowego Piłsudczyków, pana Generała ZP RP Stanisława-Władysława Śliwy otrzymali go pan Maciej Zawadzki oraz pan Wojciech Rolbiecki z MSPiR. Trzeci medal ufundowano dla pana Edmunda Kosiarza. W imieniu nieobecnego przyjął go pan dyrektor Zawadzki.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: