25wrzesień2021     ISSN 2392-1684

ESL AUSTRALIA – „nasza” EuroAfrica z Cypru

ESL AUSTRALIA foto Antoni Dubowicz

Zawsze to przyjemnie, gdy zobaczy się w porcie któryś z „naszych” statków – bez względu na to, jak bardzo nasz jest ten nasz. Dlatego serce zabiło mi nieco mocniej, kiedy na burcie stojącego w Gdyni statku zobaczyłem duży napis <EuroAfrica>.

Firma powstała w 1991 roku w czasie transformacji ustrojowych, wyodrębniając się wówczas ze struktur szczecińskiego oddziału Polskich Linii Oceanicznych. Euroafrica Linie Żeglugowe, w skrócie ESL (Euroafrica Shipping Lines), jest od 2010 roku spółką Grupy Kapitałowej Hass Holding Limited z siedzibą w Limassol na Cyprze. Jedynymi udziałowcami Spółki są Hanna i Andrzej Hass.

EuroAfrica utrzymuje trzy stałe serwisy żeglugowe:

Linia Angielska oferuje przewozy kontenerowe oraz kompleksową obsługę ładunków w systemie dom-dom. Serwis w relacji Gdynia - Teesport – Gdynia obsługuje w rotacji tygodniowej jeden statek kontenerowy. Jest nim JSP ROVER (w Gdyni w każdy piątek).

Linia promowa, obsługiwana przez firmę Unity Line, to dwa połączenia na trasie ze Świnoujścia do Trelleborga (M/f GALILEUSZ i m/f COPERNICUS) oraz ze Świnoujścia do Ystad (m/f KOPERNIK i m/f JAN ŚNIADECKI).

Linia Afryki Zachodniej kontynuuje tradycje połączeń żeglugowych, działających nieprzerwanie od 1958 roku w regularnej żegludze pomiędzy Europą Północną / Północno-Zachodnią oraz portami Afryki Zachodniej. W 2013 roku serwis  rozszerzono o porty Afryki Południowej oraz Południowo-Wschodniej. Serwis obsługiwany jest przez cztery statki, przystosowane zarówno do przewozu towarów zjednostkowanych jak i masowych. Statki te to ESL AMERICA, ESL AFRICA, ESL EUROPA i ESL AUSTRALIA.

I to właśnie AUSTRALIA trafiła przed mój obiektyw w gdyńskim porcie w sobotę, 12 stycznia tego roku. Stała w połowie długości Nabrzeża Rumuńskiego przy Magazynie nr 21, wyładowywała przywiezione towary. Zobaczyłem ją z daleka i musiałem, po prostu musiałem przedreptać te kilkaset metrów, by obejrzeć ją możliwie ze wszystkich stron.

Statek nie jest ani szczególnie duży, ani szczególnie piękny. Więcej nawet, nadbudówka sprawia wrażenie najprostszego taniego blaszaka, jaki tylko dało się zbudować. Zewnętrzne schody (w zimie na Północnym musi być przyjemnie!), małe, nieliczne okienka w kilkupiętrowym bloku z blachy, odkryty mostek i tym podobne ustrojstwa nie dają nadziei na choćby namiastkę komfortu. Załodze więc chyba nie ma czego zazdrościć. Ale tak właśnie produkuje się większość statków towarowych. Ważny jest rachunek ekonomiczny, liczy się rentowność, nie wygoda.

Statek zbudowała w 2007 roku (dokładnie w pięć miesięcy) chińska stocznia Hudong Zhonghua Shipbuilding Group w Szanghaju na zamówienie holenderskiego armatora „Wagenborg”. Nadano mu wówczas nazwę AFRICABORG. Zmieniano ją później kilkakrotnie, w 10.2008 na TIANSHAN, w 05.2009 ponownie na AFRICABORG, w 10.2011 na CCNI TOPOCALMA, aż wreszcie 14 września 2017 kupił go obecny właściciel. Od tego czasu statek nazywa się ESL AUSTRALIA.

To uniwersalny drobnicowiec o długości całkowitej 142,80, szerokości 21,53 i zanurzeniu 9,69 m. Jego pojemność brutto (GT) wynosi 11.864, nośność brutto (DWT) 17.323 t oraz netto (NT) 5.650 t. Statek ma dwie ładownie (z możliwością zainstalowania międzypokładu) o wymiarach 35,80 x 17,75 x 13,50 m oraz 52,10 x 17,75 x 13,50 m o łącznej pojemności 707.633 ft³. Jest też możliwość przewiezienia wierzchem (nie w ładowni) 467 kontenerów 20-stopowych, w tym 60 chłodzonych. Na lewej burcie zainstalowane są 3 dźwigi pokładowe Liebherr, każdy o udźwigu 60 t przy wysięgu 14 m lub 40 t przy wysięgu 28 m. W maszynowni pracuje wysokoprężny 8-cylindrowy silnik okrętowy Wärtsilä 8L46B o mocy 7.800 kW (10.870 KM) przy 500 obrotach na minutę, napędzający jedną śrubę. Pozwala to na pływanie ekonomiczne z prędkością 15,4 węzłów oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 18,0 węzłów.

Wyobraźcie sobie jeszcze, że na rufie mogłaby znów powiewać polska bandera, jak kiedyś. Wtedy AUSTRALIA byłaby naprawdę „nasza”.

Czy to nie piękna wizja?

© Antoni Dubowicz 2019

PS:

Z ciekawostek, do Hass Holding Group należy też firma spedycyjna C. Hartwig Gdynia i Hotel Haffner w Sopocie, a na rynku nieruchomości spółka Amber Sp. z o.o. w Szczecinie.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: