31październik2020     ISSN 2392-1684

OOCL UNITED KINGDOM w DCT

OOCL UNITED KINGDOM w DCT

Dziesięć największych linii żeglugowych na świecie powiązanych jest ze sobą w trzech aliansach. Pierwszym z nich jest M2, zawarty w 2015 roku na 10 lat duńsko-szwajcarski sojusz dwóch największych przewoźników MAERSK i MSC. W 2018 roku do tej dwójki dołączył trzeci partner - HAMBURG-SÜD.

Drugim O/A „Ocean Alliance”, skupiający czterech członków – francuską grupę CMA CGM oraz trzech „Chińczyków” - COSCO SHIPPING z siedzibą w Szanghaju, OOCL z centralą w Hong-Kongu oraz EVERGREEN z siedzibą w Taipeh na Taiwanie.

Trzeci sojusz, nazywany „THE” Alliance, zawarli ze sobą w 2017 roku przewoźnicy HAPAG-LLOYD, ONE i YANG MING. W 2020 roku dołączyć ma do nich HMM (Hyundai Merchant Marine).

Gdański Deepwater Container Terminal (DCT) z MAERSKIEM współpracuje od wielu lat, już w sierpniu 2013 wszedł do Gdańska 400 metrowy bez mała kontenerowiec „Mærsk Mc-Kinney Møller”, inaugurując połączenie AE 10 między portami Dalekiego Wschodu i Europy. (https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/737-dziewiczy-rejs-maerska.html)

Współpraca DCT z grupą Ocean Alliance jest nowszej daty, rozpoczęła się z chwilą inauguracji jej działalności w kwietniu 2017 roku. W dniu 19 maja 2017 zacumował przy terminalu T2 pierwszy statek grupy -  należący do COSCO SHIPPING kontenerowiec „ARCTIC OCEAN” (18.982 TEU), kończąc inauguracyjny rejs z Szanghaju do Gdańska. Od tej pory statki zarówno grupy M2 jak i Ocean Alliance wchodzą do naszego portu raz w tygodniu, jednostki M2 z reguły w piątki, a OA we wtorki.

Dziś (z jakiegoś powodu już w poniedziałek, a nie we wtorek) przy kei terminalu T2 stoi największy kontenerowiec armatora OOCL, zbudowany w 2017 roku OOCL UNITED KONGDOM (21.413 TEU). Do 400 m długości brakuje ma zaledwie 13 cm. 23 rzędy kontenerów, ustawionych w kilku piętrach na szerokim na 58,8 m pokładzie robią naprawdę wrażenie!

Statek obsługuje linię LL1 – Asia Europa. Pełne okrążenie rozpoczynającej się i kończącej w Szanghaju trasy trwa 77 dni i prowadzi (Westbound) z Szanghaju przez Ningbo, Xiamen, Yantian, Singapore, Felixtowe, Zeebrugge do Gdańska. Powrotna część (Eastbound) wiedzie przez Wilhelmshaven, Piraeus, Singapore  i Hong Kong do Szanghaju.

OOCL UNITED KONGDOM pływa pod flagą chińską, jego portem macierzystym jest Hong Kong. 

Wraz z pięcioma siostrzanymi statkami  OOCL HONG KONG, OOCL GERMANY, OOCL JAPAN, OOCL SCANDINAVIA i OOCL INDONESIA jest to największy kontenerowiec klasy G (21.413 TEU, 210.890 GT). Warto jednak wiedzieć, że tylko oczko niżej znaleźć można OOCL POLAND, jeden z 10 statków klasy M (12.208 TEU)! Ciekawe, czy zobaczę go kiedyś u nas. Chciałoby się, oj chciało!

Gdańsk, 19 sierpnia 2019

© Antoni Dubowicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: