08marzec2021     ISSN 2392-1684

MSC SAO PAULO

MSC SAO PAULO w GDYNI

MSC Sao Paulo to jeden z 520 statków Mediterranean Shipping Company, szwajcarskiego potentata żeglugowego z Genewy. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, to typowa południowokoreańska tania produkcja. Zbudowany w 1998 roku w zakładzie Hyundai Heavy Industries w Ulsan kontenerowiec ma pojemność 4.800 TEU i bez mała 300 metrów długości. We flocie MSC jest to zaledwie „średniak”, jednak na tyle duży, by do Gdyni wprowadzało go aż dwóch pilotów i trzy holowniki.

Obserwowałem to wejście z Ostrogi Pilotowej, moim zdaniem najlepszego miejsca do patrzenia na port – o każdej porze dnia i roku. Poranna mgła akurat się rozeszła i na chwilę przedarło się nawet słońce. Światło było więc piękne, w sam raz do fotografowania.

Szczególnie ładnie wypadły oczywiście holowniki, z boku asystujący Fairplay VI z Hamburga (pod niemiecką banderą), za rufą Fairplay 26 a przy dziobie Fairplay 23, jego mniejszy kuzyn (czy też mniejsza kuzynka). Holowniki te są bowiem bardzo do siebie podobne, lecz nie takie same. Niektóre różnice widać gołym okiem, jak np. brak armatek wodnych na F23, inne są ukryte. Nie widać więc, że F23 jest zdecydowanie słabszy – i to zarówno pod względem mocy ( 4.500 zamiast 5.500 KM) jak i uciągu na palu (52 zamiast 65T ). Holownik ten był tu już kiedyś przez krótki okres, teraz znów się pojawił. Ciekawe, czy na dłużej? Wydaje mi się, że swego czasu pytałem o niego i gdyńska załoga nie była nim specjalnie zachwycona. Na zdjęciu jednak wygląda całkiem okazale.

Cóż jeszcze w temacie kontenerowca?

Sądząc po sporym wynurzeniu, MSC Sao Paulo nie przywiózł do Gdyni dużego ładunku. Na głównym pokładzie kontenerów jest bardzo mało, na pokładzie rufowym nie ma żadnego. Nic więc dziwnego, że jego pobyt w porcie był krótki. Wyszedł już następnego dnia tuż przed północą, udając się w kierunku Kłajpedy.

Gdynia, 25 października 2019

© Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: