24listopad2020     ISSN 2392-1684

Stary, nowy Batory

00 DSC0475aa

W listopadzie 2017 legendarny nasz transatlantyk wrócił do Gdyni na dobre. Zacumował nieomal na swoim stałym miejscu, tuż przy Kapitanacie, vis-a-vis Dworca Morskiego – dziś Muzeum Emigracji, z widokiem na portowe dźwigi i suwnice z jednej strony i na znajdujący się w budowie nowy Terminal Promowy z drugiej. Dokładnie pod znakiem drogowym, oznaczającym zakaz wjazdu – znakiem, jaki stawia się na ulicy jednokierunkowej „pod prąd”.

To daje do myślenia, taki znak właśnie tutaj musi symbolizować coś więcej. Ale co? Może lokalne władze dają nam do zrozumienia, że Gdyni do „miasta z morza i marzeni” jest dzisiaj pod prąd? Może to sygnał dla  młodej, wykształconej i inteligentnej części Polaków, że nie będzie już potrzeby wyjazdów „za chlebem”, że tędy wracać będą miliony tych, którzy nieopatrznie opuścili kraj, zanim nadeszła dobra zmiana? Pamiętam, obiecywał to pan premier jeszcze kilka lat temu. A może to po prostu zwykła bezmyślność jakiegoś urzędnika na poślednim stanowisku? Nie wiadomo.

Batory stoi na Skwerze Gombrowicza i dostępny jest codziennie, w dni powszednie i w niedziele, na dodatek całodobowo! Nawet w najciemniejszą noc. Przyjdźcie, zobaczcie sami!

© Antoni Dubowicz 2020

PS: Więcej informacji o Batorym z brązu znajdziecie tutaj:  https://www.naszbaltyk.com/aktualnosci/3359-gdynia-m-s-batory-na-wyciagniecie-reki

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: