17wrzesień2021     ISSN 2392-1684

Wodowanie kutra VINGASKÄR / część 5

61 DSC0874a

Jest godzina 10:53. W gdyńskim Karstensenie jestem już od prawie dwóch godzin. VINGASKÄR stoi na placu i jest przygotowywany do podniesienia przez dźwigi. Na jego pokład przenoszone są potrzebne materiały i osprzęt, do specjalnych uchwytów na dziobie przymocowane są już liny holownicze. Nie widać tego na fotografiach, ale przy kei w pewnym oddaleniu czeka też holownik RONJA, który przeholuje zwodowany kuter do duńskiego Skagen, gdzie mieści się stocznia matka, czyli Karstensens    Skibsværft A/S. Tam statek będzie wyposażony i za kilka miesięcy przekazany zamawiającemu. Jest nim szwedzki armator Mats Johansso and Family​ z Donsö.

Załoga, która wejdzie na pokład kutra, musi się też odpowiednio przygotować. Szczególnie ważne są środki bezpieczeństwa. Wszyscy wkładają więc na siebie specjalną uprząż, przypominającą tę alpinistyczno wspinaczkową. Panowie pomagają sobie nawzajem, jest wesoło!

Niebawem wszyscy są gotowi. Za chwilę ruszy „gąsienica” z kutrem na grzbiecie i ustawi go na nabrzeżu. Tym razem jednak jeszcze tego nie zobaczycie. W ogóle niewiele jest VINGASKÄRA w tych piętnastu ujęciach – tylko na pierwszym i dwóch ostatnich. Reszta przedstawia tych, którzy zajęci są pracą –budowniczych i wszystkich tych, bez których wodowanie, żadne wodowanie, odbyć by się nie mogło. Ludzi w różny sposób związanych zawodowo ze stocznią.

Zapraszam dziś na kadry 61 – 75. Jutro będą kolejne. Mam nadzieję, że wytrwacie z nimi do końca!  

© Antoni Dubowicz 2020

PS:

„zerowe fotki” (prolog) znajdziecie tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4267-wodowanie-kutra-vingaskaer-prolog

fotki 1 – 15 są tu: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4272-wodowanie-kutra-vingaskaer-czesc-1

fotki 16 – 30 tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4274-wodowanie-kutra-vingaskaer-czesc-2

fotki 31 – 45 tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4276-wodowanie-kutra-vingaskaer-czesc-3

fotki 46 – 60 tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4277-wodowanie-kutra-vingaskaer-czesc-4

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: