18sierpień2022     ISSN 2392-1684

Spacer brzegiem morza - aleja Witolda Kukowskiego w Kolibkach

00 a124937

Południową flankę Orłowa wyznacza ulica Świętopełka z płynącym tuż obok Potokiem Kolibkowskim. Tam zaczynają się tereny Parku Kolibkowskiego z zabudowaniami dworsko-pałacowymi, będącymi przed wojną własnością Witolda Józefa Adama Działoszy Kukowskiego, patrioty, ekonomisty, dyrektora banku, urzędnika konsularnego Estonii w Wolnym Mieście Gdańsku.

Granica jego parku była również granicą Polski. Miejsce to upamiętnione jest dzisiaj pomnikiem Orła Białego, strzegącego orderu Virtuti Militari V klasy, umieszczonego na kamiennym cokole „...w hołdzie bohaterskim obrońcom Gdyni, poleglym w walkach 1939 roku żołnierzom 2 Morskiego Pułku Strzelców, odznaczonego w tych walkach za czyny bojowe...” (pisałem już o tym, zerknijcie tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/3173-pomnik-orla-bialego)

Orzeł Biały jest też godnym upamiętnieniem zasług pana Witolda Kukowskiego, który w 1931 roku odznaczony został Orderem Krzyża Orła III klasy. Hitlerowskim Niemcom był on jednak solą w oku,  wpisano go więc na „czarną listę wrogów Rzeszy”. Natychmiast po wybuchu wojny został uwięziony i zamordowany w Piaśnicy, a jego rodzina wywieziona do obozów koncentracyjnych. Po wojnie majątek Kukowskich został znacjonalizowany na mocy dekretu PKWN, później był przez kilka lat własnością Marynarki Wojennej.

Imieniem Witolda Kukowskiego nazwano w 2002 nadmorską aleję w Gdyni-Orłowie, stanowiącą przedłużenie Promenady Królowej Marysieńki. Piękną tą leśną drogą, ciągnącą się wzdłuż morza na wysokim zalesionym brzegu, dojść można do Sopotu, a dalej, już pod inną nazwą, do samego Gdańska.

Kilka fotografii, zrobionych tam późną jesienią w listopadzie 2017 roku jest tematem dzisiejszych Morskich Kadrów. Podziwiając jednak czar naszego wybrzeża dobrze jest wiedzieć, gdzie się jest i poznać prawdziwą historię tego miejsca. Wtedy wydaje się jeszcze piękniejsze!

© Antoni Dubowicz 2017/2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: