26październik2021     ISSN 2392-1684

Stocznia Karstensen – pracowity rok 2020

01 DSC0674a

Karstensen Shipyard Poland utworzona została w lipcu 2018 roku przez duńską stocznię – matkę Karstensens Skibsvaerft A/S w Skagen. Gdyński oddział produkuje częściowo wyposażone kadłuby wszystkich statków, projektowanych i wyposażanych na gotowo później w Danii.

Stocznia w Gdyni wykorzystuje infrastrukturę firmy Vistal Offshore będącej w restrukturyzacji. Mowa przede wszystkim o nowoczesnej hali produkcyjnej zbudowanej w 2013 roku, podzielonej na dwa ciągi montażowe o wymiarach 200x30x30m i 150x30x20m wraz z placem produkcyjnym oraz przyległymi pomieszczeniami biurowymi i socjalnymi.

Od tej pory w halach i na placu stoczniowym panuje bardzo duży ruch i co rusz obserwować można kolejne wodowania. Nic dziwnego więc, że pisaliśmy o niej często, szczególnie w minionym roku. Wpiszcie słowo Karstensen w wyszukiwarce na stronie www.naszbaltyk.com, a zdziwicie się, jak często!

Miałem szczęście bywać w stoczni w „odświętne” dni interesujących działań i różnorakich wodowań, ale nie tylko. Obserwowałem również z bliska normalną, codzienną pracę stoczniowców, dzięki czemu mogę zaprezentować Wam dzisiaj prawie trzydzieści zdjęć obrazujących, jak powstaje statek. Za zgodę na fotografowanie dziękuję kierownictwu Karstensena. Wielką pomocą był mi zawsze pan Paweł Porala (Szef Produkcji w Karstensen Shipyard Poland), dostarczając fachowych informacji i znosząc cierpliwie (lub poprawiając) często niefachowe określenia i nieścisłości, których dopuszczam się notorycznie w moich relacjach (i równie mocno nienawidzę).

Zabierając się za te Morskie Kadry postanowiłem tego uniknąć i poprosiłem pana Pawła o krótką relację z działalności stoczni  w ostatnim roku. Jest ona nadspodziewanie obszerna i z całą pewnością przeczytacie ją z wielkim zainteresowaniem:

2020 był dla nas pracowitym rokiem, średnie zatrudnienie pracowników na zakładzie wynosiło 600-700 osób z różnych branż (kadłubowa, wyposażeniowa, malarska, mechaniczna, izolacyjna, rusztowania itp). W znacznej większości to pracownicy firm podwykonawczych.

Pandemia niespecjalnie odcisnęła piętno na realizacji planowej produkcji przez naszą stocznię. Dopasowaliśmy się do nowej sytuacji i zakład pracował w trybie dwuzmianowym, utrzymując realizację produkcji na założonym poziomie.

Rok 2020 rozpoczynamy od wodowania jednostki #454 Skagerak na początku stycznia. Wodowanie przy pomocy dźwigu pływającego Maja. Statek był odsunięty od nabrzeża, więc aby podprowadzić go pod zasięg dźwigu przesuwamy go hydraulicznie po specjalnie przygotowanym torowisku. Na placu montażowym pojawił się kadłub #452 Vilhelm Porsteinsson, największy na tamten moment kadłub budowany przez KSP. Na kolejne wodowania czekamy do czerwca.

W połowie lutego na placu montażowym pojawiają się pierwsze bloki jednostki #456 North Sea, kolejnego malucha (32m). Rozpoczynamy prefabrykację pierwszych sekcji jednostki #457 Vingaskar (kadłub 34m).

W marcu z hali produkcyjnej wyjeżdża kadłub #459 Astrid Marie (63m). Rozpoczynamy również prefabrykację sekcji jednostki #458 Antarctic (62,6m) na hali produkcyjnej oraz prefabrykację sekcji jednostki #463 Ruth (89m) na terenie Stoczni Gdańskiej. Stocznia Gdańska wykona śródokręcie jednostki z uwagi na obłożenie produkcyjne terenu KSP. Pod koniec marca na teren KSP przypływają dźwigiem Maja sekcje śródokręcia kadłuba #453 Borkur (jednostka siostrzana do #452) – również wykonane przez Stocznię Gdańską.

Od początku kwietnia w hali produkcyjnej rozpoczynamy montaż blokowy jednostki #453. Trwają prace wykończeniowe na jednostkach #452, #456, #459.

W maju rozpoczynamy montaż blokowy #457 na placu montażowym. Pierwsze bloki #458 opuszczają halę produkcyjną.

Czerwiec to miesiąc wodowań. 12.06 wodowanie #452 (przy pomocy pontonu zanurzalnego Tronds), 18.06 wodowanie #459 (ponton Tronds), 19.06 wodowanie #456 (dźwig Maja). Jednostki #456 i #459 odchodzą do Danii zaraz po wodowaniu, #452 cumuje przy Nabrzeżu Węgierskim na dalsze prace wykończeniowe (montaż silnika głównego, przekładni, agregatów, nadbudówki, itp.). Pod koniec czerwca rozpoczynamy montaż blokowy #457 oraz #458 na placu montażowym.

Na początku lipca jednostka #452 zostaje przekazana do Danii. Jednostka #453 opuszcza halę produkcyjną jako kompletny kadłub i staje na placu montażowym. Zadaszamy kadłub i rozpoczynamy prace konserwacyjne, które potrwają około miesiąca.

W sierpniu skupiamy się na sprawnym przebiegu procesu malowania jednostki #453. W hali produkcyjnej rozpoczynamy montaż pierwszych sekcji jednostki #463. Trwają prace montażowe na jednostce #457 oraz #458.

Wrzesień rozpoczynamy od kolejnego wodowania, 08.09 na wodę schodzi #453 (ponton Tronds). Jednostka cumuje przy Nabrzeżu Węgierskim, gdzie kończymy wyposażenie. Na hali produkcyjnej rozpoczynamy prefabrykację pierwszych sekcji jednostki #466 Christian í Grótinum (89,3m)

Na początku października jednostka #453 odchodzi do Danii. 17.10 przeprowadzamy wodowanie jednostki #457 przy pomocy dwóch dźwigów pływających (Maja + Conrad Consul, waga kadłuba przekraczała pojedyncze możliwości każdego dźwigu). Zaraz po wodowaniu jednostka zostaje odholowana do Danii.

W listopadzie gotowy kadłub #463 opuszcza halę produkcyjną i staje na placu montażowym. W jego miejsce na hali rozpoczynamy montaż blokowy jednostki #466.

Grudzień to przede wszystkim wodowanie kadłuba #458 w dniu 18.12 przy pomocy pontonu zanurzalnego Tronds. Jednostka odchodzi do Danii na koniec roku. Dodatkowo w grudniu rozpoczynamy prefabrykację sekcji największej jednostki budowanej w KSP. Na prefabrykację trafia kadłub #455 Astrid, jednostka długości 92m!

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Karstensen Shipyard Poland za wkład w budowę poprzednich oraz obecnych jednostek. Dziękuję również firmom podwykonawczym Enerpol, Stocznia Gdańska, Crist, Baltikam, Rubo, Fast, Per-Met, Wejher-Steel, Solid Pipe, Dragonplast, Termika, Elektro Tor, Atlantico, Prod-Met, Lav-Pol, Samson, Connvess, Sarens, Elpo, BSA, Old Seas oraz przedstawicielowi towarzystwa klasyfikacyjnego DNV. Podziękowania za wzorową współpracę kieruję również do Zarządu Portu Gdynia. Wszystkim nam życzę kolejnych udanych projektów i w obecnych czasach dużo zdrowia! 

Tyle pan Paweł. Pozostaje mi tylko zaprosić Was do stoczni:

Relacja nie byłaby kompletna bez „rodzinnego” zdjęcia grupowego. Oto ona, ZAŁOGA KARSTENSENA:

© Antoni Dubowicz 2020 (foto)/2021(tekst)

PS: Fotografię załogi dostałem od pana Pawła, wszystkie inne pochodzą z jednej sesji zdjęciowej w dniu 9 listopada 2020 (kadłub #463 jest jeszcze wewnątrz hali produkcyjnej).

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: