18sierpień2022     ISSN 2392-1684

ESL EUROPA – kolejna EuroAfrica w Gdyni

01 aDSC0024

Piątek, 23 kwietnia 2021. Dziś w porcie polski statek, na dodatek przy Polskim. Nie wypada wręcz nie odnotować tego faktu, coś takiego nie zdarza się przecież codziennie.

ESL EUROPA to jeden ze statków armatora <EuroAfrica>. Nazwa brzmi może obco, ale to nasz, polski! Firma należy do Grupy Kapitałowej Hass Holding Limited z siedzibą w Limassol na Cyprze. Jedynymi udziałowcami Spółki są Hanna i Andrzej Hass.

Linię Afryki Zachodniej obsługują cztery identyczne statki. ESL EUROPA jest jednym z nich. Drugi, ESL AUSTRALIA, opisałem dość szczegółowo dwa lata temu w innych Morskich Kadrach Antka tutaj: https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/3778-esl-australia-nasza-euroafrica-z-cypru. Otwórzcie link, a znajdziecie w nim wszystkie potrzebne, a także niepotrzebne informacje.

Pozostałe dwa statki linii to ESL AMERICA i ESL AFRICA.

ESL EUROPA ładowała wielkie pakiety z tekturą, w każdym razie tak to wyglądało. Miałem szczęście zastać ją jeszcze podczas załadunku. W niedzielę rano wyruszyła już bowiem do Nigerii. W Lagos oczekiwana jest za ponad dwa tygodnie, 12 maja.

Podobnie jak i pozostałe trzy wymienione wyżej statki, również i ten zbudowała w 2007 roku chińska stocznia Hudong Zhonghua Shipbuilding Group w Szanghaju na zamówienie holenderskiego armatora „Wagenborg”. Nadano mu wówczas nazwę ASIABORG. Zmieniano ją później kilkakrotnie, od 2015 nazywała się więc D3L EUQOPA, w 2018 ESO, D3O EUROP1, w 2019 kolejno ASL i wreszcie ESL EUROPA. Sądząc po nazwach, były to jedynie zmiany na papierze, związane ze zmianą rejestracji.

I co? To już wszystko? Reszta taka sama jak przy ESL AUSTRALII? Noo, niezupełnie. Tym razem chmurki na niebie zdecydowanie upiększyły zdjęcia.  

© Antoni Dubowicz 2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: