27listopad2021     ISSN 2392-1684

Armia USA opuszcza Szczecin

00 aP8060442

No i wreszcie trafiłem do Szczecina! Nie tylko, ale między innymi dlatego, by w końcu poznać osobiście Jacka Jasiewicza, prowadzącego zaprzyjaźnioną z Naszym Bałtykiem „Stronę Posejdona”. Od dłuższego już czasu utrzymywaliśmy kontakt poprzez media społecznościowe, rozmawiałem też z Jackiem wielokrotnie przez telefon, raz nawet nieomal spotkaliśmy się w Gdyni. Miałem więc wrażenie, że się rozumiemy i nie trzeba się będzie za długo obwąchiwać, ale pewna doza niepewności zawsze przecież jest obecna. Niesłusznie, okazało się bowiem, że natychmiast poczułem się tak, jakbyśmy się znali od lat. Jestem pewien, że i Wam wyda się on bliski. Zajrzyjcie sobie na jego „Stronę Posejdona” na Facebooku albo w Naszym Bałtyku, gdzie ma swój dział. Na razie jest tam tylko kilka artykułów, ale mam nadzieję, że będzie ich duuużo więcej! Kto wie, może właśnie te Morskie Kadry będą dla Posejdona motywacją?

Dzięki Jackowi miałem okazję, by wspólnie objechać szczeciński port i stocznię na DRĘTWIE (czy może raczej DRĘTWEJ?), motorówce Urzędu Morskiego w Szczecinie. Z pewnością pokażę Wam kiedyś więcej zdjęć z tej wycieczki, lecz dziś zajmę się tylko jednym statkiem - zacumowanym w Kanale Dębickim przy Nabrzeżu Fińskim amerykańskim samochodowcem HONOR. To dość specjalny „vehicle carrier”, pracuje bowiem dla firmy ARC ((American Roll-on Roll-off Carrier LLC), zajmującej się praktycznie wyłącznie przewozem amerykańskiego sprzętu wojennego. Jeden ze statków ARC – ENDURANCE - pokazywałem niedawno w innych Morskich Kadrach ( https://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/4416-endurance-samochodowiec-w-misji-specjalnej), tam też znajdziecie nieco więcej informacji o działalności i flocie ARC.

Pozwólcie więc, że tutaj podam tylko kilka danych odnoszących się wyłącznie do mv HONOR. Zbudowano go w 1996 roku w stoczni Sumitomo Heavy Industries & Marine Engineering Company w japońskiej miejscowości Oppama (nr stoczniowy 1214) jako TAKASAGO dla norweskiego przewoźnika Wilhelmsen, Amerykanie przejęli go w 2005 roku. Jego długość to 190,49 m (623 ft), szerokość 32,26 m, zanurzenie 8 m. Pojemność GT wynosi 49.814, nośność DWT 19.844 t. Rampa rufowa ma nośność 120 TM, wysokość bramy wjazdowej to 15,1 ft, szerokość podjazdu 22,9 ft (przeliczcie sami na metry), powierzchnia parkingowa 5.728 RT43. W naszym europejskim normatywie podaje się zwykle długość ścieżki postojowej w metrach, Amerykanie stosują jednak jednostkę RT43 – czyli powierzchnię potrzebną do zaparkowania Toyoty Corony z 1966 roku - w przybliżeniu 4,0 m (długość) x 1,5 m (szerokość).    

Z niewielu ciekawostek związanych z tą jednostką jedna wydaje się godna wzmianki: w lutym 2017 na statku, znajdującym się na Kanale Angielskim (starszym rocznikom znanemu jako Kanał La Manche) w drodze z Southampton do Baltimore wybuchł pożar. Wprawdzie 21 osobowa załoga ugasiła go jeszcze przed dojściem zaalarmowanych jednostek gaśniczych i ratowników Coast Guardu, HONOR musiał jednak zawrócić do portu, gdzie poddano go szczegółowej kontroli.

Cóż jeszcze? Do Szczecina HONOR wszedł 5 sierpnia pod wieczór i stanął przy Nabrzeżu Fińskim. Dwa dni później przeniósł się na drugą stronę Kanału Dębickiego na Nabrzeże Czeskie, skąd wyszedł 9 sierpnia do Southampton. W przeciwieństwie do wspomnianego ENDURANCE, który wyładował w Gdańsku i w Gdyni tysiące ton ciężkiego sprzętu wojennego, HONOR wojskowe samochody ze Szczecina wywoził. Nie dociekam co, po co i dlaczego, armia USA robi to, na co ma ochotę. Jak chce, przywiezie, jak zechce, wywiezie i nie tłumaczy się nikomu ze swoich posunięć. Wolę jednak, jak jej u nas nie ma. A tak w ogóle, gdyby całe wojsko zredukować wyłącznie do kompanii honorowej i orkiestry Marynarki Wojennej, życie byłoby piękne!

…Imagine there's no countries

It isn't hard to do

Nothing to kill or die for

And no religion, too

Imagine all the people

Livin' life in peace

You

You may say I'm a dreamer

But I'm not the only one

I hope someday you'll join us

And the world will be as one…

(✟ John Lennon)

(kliknijcie w kadr, by go powiększyć. Funkcja F11 włącza dodatkowo tryb pełnoekranowy)

(kliknijcie w kadr, by go powiększyć. Funkcja F11 włącza dodatkowo tryb pełnoekranowy)

(kliknijcie w kadr, by go powiększyć. Funkcja F11 włącza dodatkowo tryb pełnoekranowy)

Foto: © Antoni Dubowicz 2021

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: