16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

LUDZIOM MORZA

00 aDSC 0014

Czy można pokazać pomnik LUDZIOM MORZA i jego otoczenie w sześciu, czy też (wliczając tytułowy) siedmiu kadrach? Można spróbować!

Zrobiłem to, korzystając z lepszej pogody, wczoraj, w poniedziałek, 26 lutego 2024.

Sam pomnik to stojące jeden na drugim cztery wielkie głazy polodowcowe (wydobyte swego czasu podczas pogłębiania portu gdyńskiego), mające w zamyśle symbolizować cztery zawody morskie: dokerów, marynarzy, rybaków i stoczniowców. W nim umieszczone są dwie tablice, jedna z napisem LUDZIOM MORZA, druga z cytatem z Galla Anonima z XII wieku w tłumaczeniu Franciszka Fenikowskiego (pamiętacie oczywiście ze szkoły, że Anonim nie pisał po polsku) z tekstem:

DZIŚ SYNOWIE    SIĘ NIE TRWOŻĄ    BURZ NI SZUMÓW    MORSKICH WÓD

Odsłonięcie pomnika miało miejsce 22 lipca 1965 roku. Autorem pomysłu jest Adam Smereka, autorem koncepcji rzeźbiarskiej Wiktor Tołkin. Budową kierował mgr inż. Aleksander Białecki z zarządu Portu Gdynia. W 1968 roku do pomnika dostawiono wydobytą z morza wielką, ręcznie kutą  kotwicę Admiralicji z XVII wieku.

Pomnik LUDZIOM MORZA znajduje się przy Skwerze Gombrowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Emigracji (dawniej Dworca Morskiego), Kapitanatu Portu, nowego Publicznego Terminalu Promowego i jednego z głównych wjazdów do portu handlowego, prowadzącego do Basenu Węglowego. Dojeżdżają tu autobusy miejskie linii 119 i 133.

© Antoni Dubowicz 2024

   

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: