13lipiec2020     ISSN 2392-1684

Święto Morza Gdynia 2015

Gdynia - Święto Morza rozpoczęte!

2015 inauguracja SwietoMorza

Salutem z okrętu-muzeum „Błyskawica” rozpoczęte zostało wczoraj (tj. 20 czerwca) w Gdyni Święto Morza. Impreza potrwa do 28 czerwca.

Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Święta Morza odbyła się w samo południe na okręcie-muzeum „Błyskawica”. Jak co roku, poczet Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, podniósł na masz flagę imprezy. Jak co roku też wysłuchać można było wystąpień zaproszonych gości, wśród których tym razem była również podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odpowiedzialna za gospodarkę morską Dorota Pyć.

„Błyskawica” oddała jedenaście salutów, co z entuzjazmem przyjęte zostało przez tłum mieszkańców miasta i turystów przybyłych na uroczystość. Potem Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, oddała klucz do miasta Neptunowi i jego kolorowemu orszakowi, którego rolę odegrała młodzież z X LO w Gdyni.

Następnie zaproszeni goście udali się w morze statkami Urzędu Morskiego w Gdyni, którym asystowały jachty. Na wodach Zatoki Gdańskiej został złożony wieniec upamiętniający tych, co odeszli na wieczną wachtę.

Po powrocie na ląd uczestnicy uroczystości udali się do Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie gdzie odsłonili tablicę poświęconą Michałowi Sumińskiemu, znakomitemu żeglarzowi, szerzej znanemu z prowadzenia słynnego niegdyś programu telewizyjnego „Zwierzyniec” (więcej TUTAJ).

Na koniec chętni mogli jeszcze obejrzeć wystawę trofeów polskich żeglarzy znajdującą się w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Rozpoczęte w ten sposób Święto Morza potrwa w Gdyni do 28 czerwca. W jego programie znajduje się 40 imprez o morskim charakterze.


Fot. Tadeusz Lademann
Źródło: swietomorza.eu

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter