25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

SAR-3000 ORKAN

orkan sar foto a d

SAR-3000 Orkan to statek przeznaczony do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie odpowiedzialności za poszukiwanie i ratownictwo, w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak również prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych. W ramach współpracy międzynarodowej wynikającej z ratyfikowanych przez Polskę konwencji oraz umów dwustronnych statek może być kierowany do akcji ratowniczych do stref odpowiedzialności za ratownictwo państw sąsiadujących na wezwanie właściwych organów tych państw.

 Funkcje podstawowe statku:

-poszukiwanie ludzi i obiektów na morzu,
-ewakuacja ludzi ze statków, powierzchni wody i środków ratunkowych oraz ich transport do portów schronienia,
-ewakuacja medyczna,
-udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej,
-współdziałanie ze śmigłowcami w akcjach SAR wraz z przekazywaniem rozbitków,
-koordynacja działań ratowniczych poszukiwawczych w przypadku działania kilku jednostek ratowniczych oraz długotrwałych akcji poszukiwawczych i ratowniczych.
Funkcje dodatkowe w zakresie udzielania pomocy ludziom na jednostkach w niebezpieczeństwie:
-holowanie małych statków o długości do 25 m, jeśli dowodzący działaniami ratowniczymi uzna, że jest to najbezpieczniejszy sposób ratowania życia ludzi na zagrożonej jednostce,
-gaszenie pożarów w celu dotarcia do uwięzionych ludzi na płonącym statku,
-podwodne prace ratownicze do głębokości 20 m w celu uratowania ludzi na tonącej jednostce,
-przekazywanie paliwa w morzu jednostkom SAR 1500,
-zasilanie w energię elektryczną innych statków,
-odpompowywanie wody w celu niedopuszczenia do zatonięcia jednostki,

Główne parametry statku SAR-3000 ORKAN:
1. Długość całkowita: 36,90 m,
2. Szerokość kadłuba: 8,10 m,
3. Zanurzenie konstrukcyjne: 2,50 m,
4. Wysokość boczna: 3,90 m,
5. Pojemność rejestrowa: około 276 GT,
6. Maksymalna moc napędu głównego: 4920 kW,
7. Prędkość max. statku: 24 węzły,
8. Max ilość osób, które statek może podjąć jednorazowo: 150 osób.

Kadłub i nadbudówki zostały wykonane ze stopów aluminium, co pozwoliło na zmniejszenie ciężaru jednostki, jednak odpowiednie wzmocnienia kadłuba i zwiększona grubość poszycia w części dziobowej pozwalają na żeglugę w pokruszonym lodzie.
Statek został zaprojektowany jako jednostka trzyśrubowa z dwiema niezależnymi siłowniami.

W siłowni rufowej umiejscowione są dwa zespoły napędowe o mocy 1440 kW każdy, zapewniające jednostce pływanie z prędkością marszową 15 w. W siłowni dziobowej umieszczony został jeden zespół napędowy o mocy 2040 kW, który łącznie z dwoma poprzednimi zapewnia jednostce prędkość maksymalną 24 w.
Statek posiada bardzo dobre możliwości manewrowe.
Sterówka została wyposażona w dwa pulpity:
- pulpit sterująco kontrolny
- pulpit koordynatora akcji ratowniczej
Dodatkowo statek posiada zewnętrzne stanowisko dowodzenia wyposażone w system sterowania statkiem oraz systemy łączności radiowej i wewnętrznej.

Jednostka jest wyposażona w łódź ratowniczą umieszczoną w doku, w rufowej części pokładu głównego.
Wodowanie łodzi odbywa się poprzez otwarcie furty rufowej. Łódź jest przeznaczona do prowadzenia akcji ratowniczej w trudnych warunkach, gdy bezpośrednie działania statku mogą powodować zagrożenie dla ratowanych oraz na akwenach płytkich, na których ze względu na zanurzenie nie będzie mógł operować statek. Łódź posiada napęd strugowodny, jest zatem bezpieczna dla rozbitków. Do podejmowania rozbitków z wody przewidziano także dwa komplety automatycznych siatek dla rozbitków rozmieszczonych na obu burtach statku, rozwijanych i podnoszonych przy pomocy hydraulicznych siłowników.

Statek jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do poszukiwania rozbitków. Prócz trzech silnych reflektorów (1000 W każdy), sterowanych zdalnie ze sterówki, posiada najnowszej generacji, amerykański system termo-noktowizyjny ze stabilizacją, obróbką sygnału wizyjnego i wizualizacją na ekranie monitora oraz archiwizacją zapisu, zintegrowany z systemem nawigacji statku. Na statku znajduje się również system nasłuchu zgodny z SOLAS wyposażony w cztery kierunkowe mikrofony do odbioru sygnałów z zewnątrz. 

"Orkan" na stałe stacjonuje w Morskiej Stacji Ratowniczej w Porcie Wojennym w Helu, gdzie zastąpił wysłużoną już jednostkę typu R-27 "Sztorm II”, zbudowaną w 1975 roku, która pływa obecnie pod znakiem PRCiP w Gdańsku (Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych) pod nazwą "Henryk". Wiosną 212 roku drugi z ratowników serii SA-3000, m/s "Pasat" trafił do bazy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Świnoujściu. Trzeci i ostatni, m/s "Sztorm" ma operować w oparciu o bazę w Ustce, gdzie zastąpi stary statek typu R-17 m/s "Powiew".

Foto: © Antoni Dubowicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sylwetki statków