29marzec2024     ISSN 2392-1684

Katamaran pasażerski „Agat“

00 160-nb

Dziesięć katamaranów pasażerskich typu KP-2 zbudowała Stocznia „Wisła“ w Gdańsku w latach 1981 – 1994. Na drzewcach pięciu z nich powiewają dziś flagi Rosji, Ukrainy i Gambii, pozostałych pięć znajduje sie pod polską banderą.

Odbiorcą przedostatniej, dziewiątej jednostki był Związek Radziecki. Pod nazwą „ Геленджик” (Gelendżik ) statek trafił w 1988 roku do Noworosyjska, gdzie pływał bez większych przygód aż do 1997 roku, w którym powrócił do Polski, zakupiony przez Żeglugę Gdańską, która eksploatuje go pod nazwą „Agat”. Portem macierzystym jest wprawdzie Gdańsk, ale statek bazuje na stałe w Gdyni.

Od innych katamaranów tej serii „Agat” różni się przede wszystkim przez zabudowaną pudłowato rufę, zniekształcającą paskudnie sylwetkę statku. Wielki napis reklamowy REJSY DO BALTIJSKA też nie czyni jej piękniejszej. Zabudowę tę popełnila podczas przebudowy statku w marcu 2001 roku ówczesna Stocznia Jachtowa w Gdańsku Stogach. Nie jest to chyba jej największą chlubą. Oceńcie zresztą sami:

O wycieczkach do Baltijska wystarczy powiedzieć, że oferta programowa przewiduje rejs wolnocłowy z wizami lub bez. Bilety na bezwizowe rejsy, odbywające się w każdą sobotę, należy wykupić 3 dni wcześniej, posiadacze wiz mogą dodatkowo nabyć 30-minutową wycieczkę autokarową do rogatek miasta i z powrotem. Rejsy popularne są zwłaszcza wśród osob zainteresowanych zakupami w dobrze zaopatrzonym (także w alkohol) wolnocłowym sklepiku pokładowym. Jak chwali się Żegluga Gdańska - na lądzie płacisz ponad 100% więcej! Kiedyś tak do Polski pływali Szwedzi.

Zdecydowanie jednak popularniejszy był „Agat” w charakterze „tramwaju wodnego” Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Pomysł powstania tego typu połączenia narodził się we wrześniu 2005 roku. W czasie wakacji letnich obsługiwane były dwie linie, z Gdyni do Helu i z Gdyni do Jastarni. „Agat” kursował na linii 520 do Helu, zabierając jednorazowo 450 pasażerów i 50 rowerów. Mimo stosunkowo niskich cen biletów (14 zł w ubiegłym roku) dochody pokrywały ponad połowę kosztów eksploatacji. Reszta to dotacje miasta Gdyni, Urzędu Marszałkowskiego, gmin Helu i Jastarni oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W tym sezonie ZKM w Gdyni planuje tylko jedno połączenie - z Jastarnią. Rejsy linii 530 odbywać się mają trzy razy dziennie w okresie od 29 czerwca do 1 września. Czy obsłuży je właśnie „Agat”, nie wiem. Pożyjemy, zobaczymy!

Dla ciekawskich, techniczna strona medalu, czyli wyciąg z danych PRS:

„Agat”, numer IMO: 8805949, sygnal wywoławczy SPG2625, pojemnność brutto (GT) 674, pojemność netto (NRT) 235, nośność (DWT) 91 t, długość całkowita 37,72 m (między pionami 34,13 m), szerokość 11,50 m, wysokość boczna 4,40 m, zanurzenie 3,04 m. Dwa niezależne od siebie silniki główne HCP-Sulzer 6AL20/24 o mocy 838 kW (1139 KM), prędkość 13 węzłów. Statek posiada certyfikat Polskiego Rejestru Statkow klasy KM PASSENGER SHIP/FERRY II [1] z następującymi ograniczeniami: żegluga przy wysokości fali do 2 m, żegluga w warunkach lodowych akwenu i w stanie oblodzenia kadłuba zabroniona, rejon II z 390 pasażerami do 30 Mm od portu schronienia.

© Antoni Dubowicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Sylwetki statków