REM LIFT 25000

00 DSC 1653-nb

Od końca lipca ubiegłego roku zobaczyć można w Stoczni REMONTOWA na Ostrowiu w Gdańsku przedziwną jednostkę.

Semi-Subversive Heavy Lift „REM Lift 25000” to bardzo nietypowy rodzaj pływającego doku, zakupiony przez Stocznię od Holendrów. Ma on tę szczególną właściwość, że potrafi się jak dok zanurzyć , pozwalając na wpłynięcie nad pokład statku lub innego obiektu, po czym wraz z nim wynurzyć się nad powierzchnię wody. W przeciwieństwie jednak do doku, który ma ściany boczne, konstrukcja długiej, niskiej, szerokiej platformy jest otwarta. Tylko dziób z niewielką, podniesioną nadbudówką i dwoma kominami jest wysoki. W nim umieszczone są, oprócz kolejnych komór wypornościowych, silniki, potrzebne do pracy generatora głównego, awaryjnego i pomp powietrznych, a także dwie potężne kotwice (po 5259 kg) z długimi na 350 m łańcuchami. Część dziobowa jest też jedyną, która się nie zanurza, pozostaje zawsze nad wodą.

W uprzednim wcieleniu statek (a właściwie barka, bo nie ma własnego napędu) służył do przewozu ładunków ciężkich i ponadgabarytowych (heavy lift flo-flo-barge), nazywał się „Giant 4” i służył w renomowanej holenderskiej firmie Smit. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu akcja pwydobywania wraku rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego „Kursk”, który w sierpniu 2000 roku w trakcie ćwiczeń wojennych eksplodował i zatonął wraz z całą załogą. Specjalnie na tę okazję na pokładzie Gianta ustawiono 26 potężnych podnośników hydraulicznych. Na linach, przechodzących przez wykonane w dnie otwory, zamocowano leżący na głębokości 108 m na dnie Morza Barentsa kadłlub „Kurska”, który następnie podniesiono.

W REMONTOWEJ „REM Lift” nie będzie wydobywać wraków. Mogąc obsłużyć nietypowe obiekty, jak np platformy wiertnicze, których w Gdańsku pojawia się coraz więcej, „REM” w sposób znaczący rozszerza gamę możliwości wykonawczych stoczni. Wykonano w tym celu skomplikowane prace adaptacyjne, poszerzając przede wszystkim dek główny po obu stronach o 4 metry i zwiększając nośność z 24 do 25 tysięcy ton.

Długość całkowita ”REM Lift” wynosi 140,0 m, szerokość 44,0 m, wysokośćod stępki do pokładu platformy 8,54 m, do pokładu przedniego 17,0 m, zanurzenie 6,66 m, ciężar netto 5915 ton. Pokład o powierzchni 5120 m² i wymiarach 120,0 x max. 44,0 m może przyjąć obciążenie 15 ton/m².

Numer IMO - 7725269, pojemność (GT) - 12175 t, nośność DWT - 24133 t, rok budowy – 1978, stocznia: Mitsui Ocean Development & Engineering Co., Ltd (MODEC) ,Tokyo.

Kadłub podzielony jest na 10 zespołów po trzy komory (dwie skrajne i jedna środkowa). W zależności od potrzeby, mogą być one zalane lub wypompowane. Zanurzanie i wynurzanie jednostki sterowane jest komputerowo, przy wynurzaniu powietrze wtłaczane być może do dowolnej komory w tempie 1000 m³/min pod ciśnieniem max. 3,5 bar.

Świadectwo klasowe „REM LIFT” w Lloyds Register of Shipping: Class+100A1 Pontoon Unrestricted Clean Service. Oznacza to, że jednostka nadal może być używana także do transportu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, jak kadłuby statków lub wieże offshore na obszarze całego globu, bez żadnych ograniczeń.

Podkreślić warto, że projekt przebudowy, wszystkie wyliczenia i kompletną dokumentację wykonano we własnym zakresie w biurze Remontowa Marine Design and Consulting, a prace w Stoczni Remontowa, co odnotowane zostało w fachowej prasie na całym świecie.

© Antoni Dubowicz 2013

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sylwetki statków