31październik2020     ISSN 2392-1684

STENA SCANDINAVICA wchodzi do „Remontowej”

00 SAM 9304

„Dawniej w naszych stoczniach budowało się i remontowało wiele statków, dziś przemysł stoczniowy w Polsce to trup” - takie przynajmniej panuje powszechne mniemanie, taki jest stereotyp. Prawda jest jednak zupełnie inna, a najlepszym tego przykładem może być działalność gdańskiej stoczni „Remontowa” SA. Niedawno pokazywaliśmy zdjęcia z wodowania budowanego dla Wietnamu żaglowca „El- Mellah”, a nie było to wcale jedyne wodowanie w przeciągu ostatnich miesięcy. Remontowa Shipbuilding S.A. prowadziła i nadal prowadzi wiele prac związanych z remontami czy naprawami innych jednostek. Jesienne i zimowe dni to okres wzmożonych wizyt promów w gdańskiej stoczni. Statki przypływają z całej Europy na posezonowe konserwacje i przeglądy. Jedną z ciekawszych jednostek, jakie zagościły u nas w tym roku, była STENA SCANDINAVICA. To już czwarty prom armatora Stena Line, który w ostatnim czasie trafił do Remontowej. Jesienią w doku stała STENA VISION, a na przełomie grudnia i stycznia na remonty przypłynęły promy SKÅNE i STENA DANICA.

Z nazwami promów Steny Lines jest straszny galimatias. Zacznijmy od początku. Otóż pierwsza STENA SCANDINAVICA to prom naszej rodzimej, polskiej produkcji. Zwodowany został już w 1981 roku, jednak ze względu na problemy Stoczni Gdańskiej (która zamiast budować statki zajęła się polityką) roboty wykończeniowe ciągnęły się latami, w wyniku czego do eksploatacji prom wszedł dopiero w 1987 roku, lecz już nie jako STENA SCANDINAVICA, tylko pod nową, zmienioną nazwą STENA GERMANICA. Siostrzana zaś jednostka, wodowana w 1983 roku jeszcze jako STENA GERMANICA, z tych samych powodów weszła do służby dopiero w 1988 roku jako STENA SCANDINAVICA. Czyli wszystko na odwrót. Nazwy obu promów wybrano ze względu na skandynawsko-niemiecką linię Göteborg- Kilonia, na którą były przeznaczone.

Do przechrzczenia doszło w 2011 roku. Po remoncie STENA SCANDINAVICA (ex Stena Germanica) i STENA GERMANICA (ex Stena Scandinavica) powróciły do Polski, zastępując na linii Gdynia- Karlskrona prom STENA BALTICA. Przy tej okazji nadano im też nowe imiona. STENA SCANDINAVICA otrzymała nazwę STENA SPIRIT, STENA GERMANICA zaś – STENA VISION. Nawiasem mówiąc, Stena zrobiła z tej akcji wielki cyrk, prezentując wysłużone promy jako jednostki nowe (!).

W tym samym czasie z linii Harwich - Hoek Van Holland zeszła (do Gdyni zresztą) zbudowana w 2003 roku w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy IndustriesSTENA BRITANNICA (ex Stena Britannica II), by po remoncie przejąć w kwietniu 2011 roku nocną linię Göteborg - Kiel. Przy okazji otrzymała nową nazwę STENA SCANDINAVICA IV, którą zresztą już chwilę później zmieniono na STENA SCANDINAVICA. Jak widzicie, we flocie Steny nazwy się powtarzają i czasem trudno dociec, która jest która. Naprawdę można się pogubić.

Właśnie ta ostatnia, „nowa” STENA SCANDINAVICA jest statkiem, wchodzącym oto do gdańskiej Remontowej na suchy dok po doznanej awarii wału napędowego, to właśnie ją widać na poniższych fotografiach. Wejście miało miejsce 12 stycznia 2016, a STENIE asystowały aż cztery holowniki:TAURUS, TYTAN, AJAKS i AGIS

Również i ona ma siostrę bliźniaczkę, a jest nią STENA ADVENTURER, obsługująca trasę Holyhead – Dublin. Jednostki te sklasyfikowane są jako „large roll on/roll off passenger (ro-pax) ferry”, duże statki pasażerskie, łączące w sobie cechy promu i wycieczkowca.

STENA SCANDINAVICA jest obecnie większa od swojej siostry, w roku 2007 roku została bowiem w jednej z niemieckich stoczni o 32 metry przedłużona i liczy teraz 243 metry. Jest to jeden z największych promów na świecie. Do mniej przyjemnych faktów z życia zaliczyć trzeba pożar, jaki wybuchł na pokładzie podczas przebudowy w Gdańsku w 2010 roku, tuż przed wejściem promu na nową linię.

M/S STENA SCANDINAVICA:

Data wodowania:              07.09.2002 r.
Data przebudowy:            2007 / 2010 r.
Stocznia:                             Hyundai Heavy Industries / Lloyd Werft Bremerhaven
Numer IMO:                       9235517
Numer MMSI:                    266343000
Długość:                              211,56 m / 241,06 m / 243,30 m
Szerokość:                          29,90 m
Zanurzenie:                         6,30 m
Pojemność brutto (GT):    43.487/ 57.639
Pojemność netto (NT):               -/ 24087
Nośność (DWT):                  9.200/ 12.200
Silniki:                                   4 silniki wysokoprężne MAN B & W 9L40 / 54
Moc:                                     25.920 kW
Śruby:                                   2 główne śruby, 3 stery strumieniowe 
Prędkość.                             22.5 w
Ilość pasażerów.                 900/ 1300
Ilość miejsc w kabinach:   600/ 1040
Długość linii ładunkowej: 3.400 m / 4.220 m

tekst i fotografie:© Jan Roeske 2016

redakcja: Antoni Dubowicz / NB

PS: Aktualnie prom opuścił już „Remontową” i powrócił na swoją stałą trasę między Szwecją a Niemcami.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież