24październik2020     ISSN 2392-1684

Przebudowa „Okonia” na parostatek! - stoczniowa relacja (styczeń 2017)

00 Okon 17 01 2017

O tym, że na Motławie pojawi się niebawem parowy wycieczkowiec kawiarniany, pisaliśmy w listopadzie 2016 w artykule „Parostatkiem w piękny rejs” (http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/2982-parostatkiem-w-piekny-rejs.html). Dwa lata wcześniej przedstawiliśmy też sam statek i jego historię w doskonałym opracowaniu Waldemara Danielewicza (http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1839-taaaaaki-okon.html#comment-462).

Dziś nadszedł czas na relację z postępu prac przy odbywającej się w Gdańskiej Stoczni Rybackiej przebudowie holownika „Okoń”. Nasz Bałtyk sekunduje temu projektowi bardzo gorąco, więc spodziewać się możecie  informacj na bieżąco.

Autorem niniejszej fotorelacji jest współpracujący z Naszym Baltykiem pan Andrzej Patro, który poniższe zdjęcia wykonal w tym tygodniu, we wtorek, 17 stycznia. Są więc one jeszcze ciepłe, dopiero co wyjęte z aparatu. Zapraszamy do oglądania i oddajemy głos autorowi:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

„... 17 stycznia odwiedziłem razem z moim przyjacielem Waldemarem Danielewiczem Stocznię Rybacką w Gdańsku. Tam właśnie „Okonia” wyciągnięto na slip, tam jest on remontowany. Zgodnie z zapowiedziami przyszłego armatora, remont idzie „pełną parą” i jest nadzieja, że „Okoń”, znów pod swoją pierwotną nazwą „NEPTUN”, już w tym sezonie letnim powróci do żeglugi.

Na statku zostanie zmienione prawie wszystko. Zachowany zostanie praktycznie tylko kadłub i sterówka, która - na specjalne życzenie nowego armatora - obudowana będzie szlachetnym drewnem.  Za nią stanie replika komina statku parowego. Dotychczasowy komin już wycięto, co widać na zdjęciach. W założeniach obecnych właścicieli holownikowi przywrócony zostanie napęd parowy, chociaż nowy silnik ze względów ekologicznych i praktycznych nie będzie opalany węglem...”

© Andrzej Patro, 18.01.2017

(red.NB / AD)

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #2 Andrzej Patro 2017-02-19 07:39
Faktycznie Waldek przejęzyczyłem się bo to będzie faktycznie rekonstrukcja starego komina, a nie replika.
Cytować
0 #1 Waldemar Danielewicz 2017-02-17 21:23
To nie będzie replika komina lecz prawdziwy komin.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież