31październik2020     ISSN 2392-1684

Przebudowa „Okonia” – marzec 2017

00 100 3280

Dziś przedstawiamy kolejną relację z przebudowy holownika „Okoń” na parowy wycieczkowiec kawiarniany na Motławie, której Nasz Bałtyk gorąco sekunduje.

Przypomnijmy, „Taaakiego Okonia” przedstawiliśmy już w 2014 roku ( http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1839-taaaaaki-okon.html ), o planach przebudowy napisaliśmy w listopadzie 2016 w artykule „Parostatkiem w piękny rejs” ( http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/2982-parostatkiem-w-piekny-rejs.html ). Pierwszą relację stoczniową autorstwa współpracującego z Naszym Bałtykiem Andrzeja Patro opublikowaliśmy w styczniu tego roku ( http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/3046-przebudowa-okonia-na-parostatek-stoczniowa-relacja-styczen-2017.html ), dziś kolej na kolejną - tego samego autora.

Zapraszamy do obejrzenia ciepłych, ba, gorących jeszcze, wczorajszych zaledwie zdjęć!!!

Oddajmy jednak głos autorowi:

________________________________________________________________________________________________________________________________

„... Jak można było przeczytać na stronie tego zabytkowego holownika na Facebooku, 12 marca 2017 roku „OKOŃ” przeszedł inspekcję kadłuba przez Komisję Techniczną przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. Komisja miała parę drobnych uwag do poprawienia przez stocznię. 21 marca 2017 "OKOŃ" był wizytowany pod kątem wykonania zaleceń Komisji Technicznej.

24 marca pojechałem do Gdańska, aby razem z Waldemarem Danielewiczem sprawdzić aktualny stan budowy. Ostatnio odwiedziłem to miejsce 17 stycznia.

Na poniższych zdjęciach wyraźnie widać znaczny postęp prac remontowych. Cały kadłub jest już pokryty kilkoma warstwami farby podkładowej. Na dziobie zainstalowano ster strumieniowy, który znacznie poprawi manewrowość. W części podwodzia zamontowano nowe cynki służące za katody , które mają zapobiegać korozji blach poszycia. Wróciła też na swoje miejsce odświeżona śruba napędowa.

Prawdopodobnie już niedługo statek zostanie zwodowany i mam nadzieję, że przy tym wydarzeniu będę obecny…”

© Andrzej Patro, Rumia, 25 marca 2017

(kliknij w kadr, by go powiększyć)

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 Michał Gdańsk Zaspa 2017-04-12 20:52
Świetna robota - tego typu artykuły to miód na serce. Niech Okoń (Neptun) wraca szybko na Motławę. Ciekaw jestem, gdzie znajdzie się miejsce na stoliki do kawy :-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież