24listopad2020     ISSN 2392-1684

CSL TRIMNES, Self-Unloader - rzadki gość w Gdyni

00 082924a

CSL to globalny morski przewoźnik „suchej” masówki i największy na świecie operator samorozładowujących się statków towarowych (Self-Unloaders).

Grupa CCL składa się z kompanii shippingowej Canada Steamship Lines z centralą w kanadyjskim Halifaxie i Winnipegu i regionalnych oddziałów CSL Americas w Bostonie (USA), CSL Europe w Londynie i Bergen), CSL Asia w Djakarcie i w Singapurze, CSL Australia w Sydney oraz CSL Transhipment. Flota CSL to wyspecjalizowane masowce, przystosowane do przewozu produktów chemicznych, energetycznych i mineralnych, jak przykładowo ruda żelaza, ziarno, węgiel, sól, cukier i wszelkiego rodzaju agregaty.

Do grupy Self-Unloaders CSL Europe należą cztery statki. Jednym z nich jest CSL TRIMNES, złapany dziś w porannym słońcu podczas wyjścia z Gdyni przez Olę Janik, reporterkę TVN24 –  och, pardon, reporterkę NB oczywiście (już nie pierwszy raz na naszych łamach).

CSL TRIMNES został zbudowany w 1990 roku w japońskiej stoczni Tsuneishu Shipbuilding, ma prawie 150 m długości i 24 metry szerokości. Jego pojemność brutto GT wynosi 14.145, nośność 17.309 ton, wyporność 23.335 ton. Cztery ładownie maja łączną pojemność 17.027 m³.

Najbardziej charakterystyczną cechą statku jest wyposażenie go w system przenośników taśmowych do ładunków sypkich. Wydajność tego systemu przy rozładunku wynosi 2500 ton na godzinę. Ramię umieszczonego na dziobowym maszcie obrotowego wysięgnika taśmowego ma 65 metrów długości!

Wprawdzie armatorem CSL TRIMNES jest CSL Europe, jednak zarejestrowany jest on na Malcie, nosi więc „tanią” banderę, podobnie zresztą jak większość tonażu światowego. Portem macierzystym CSL TRIMNES jest Valetta.

Przy wyjściu z Gdyni asystowały mu holowniki „Fairplay VII” i „Fairplay XVI”.

Fotografie: © Ola Janik 2018

Tekst: NB/AD

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież