22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Nowa super pilotówka w Świnoujściu

Pilot 65 1

Już jest! Od wczoraj stoi przy nabrzeżu Władysława IV w Świnoujściu. Nowa pilotówka. Skromnie oznaczona numerem 65, bo takie są przepisy, a może tylko dobry obyczaj.

Początkowo miała pływać po wodach Wenecji Ameryki, czyli Fortu Lauderdale na Florydzie. Sądząc po zdjęciach w internecie – już pływała. Podobno Amerykanie zapłacili stoczni zadatek i… wycofali się z zamówienia. Pilot Baltic Wavepiercer, jednostka oznaczona nr 7 z serii 1500, została wystawiona na sprzedaż za 895 tys. dolarów (670.869 funtów).

Nie wiem za ile tę super łódkę kupiła spółka Szczecin Pilot. Być może z rabatem, wszak mają już jedną nowoczesną pilotówkę zbudowaną w Estonii specjalnie dla nich. Najważniejsze, że flota szczecińsko-świnoujskich pilotów staje się coraz nowocześniejsza.

Nowa pilotówka przypłynęła do Szczecina w ostatnich dniach października pod banderą estońską. Przez cały listopad trwały formalności, odbywały się też próby na szczecińskich akwenach. Od wczoraj „Pilot 65” pełni służbę w Świnoujściu.

Charakterystyka tej super pilotówki, nafaszerowanej elektroniką, jest następująca:

Rok budowy 2018 w stoczni Baltic Workboats AS, ale której – tego nie wiem. Spółka ma stocznie nie tylko w Estoni, ale i w Tampie na Florydzie! Ma 17 m długości, 5,6 m całkowitej szerokości oraz 1,4 m zanurzenia. Maksymalna prędkość 31 węzłów. Załoga to szyper i mechanik. Może zabierać 4 pilotów.

W ofercie sprzedaży tak scharakteryzowano pilotówkę: Może pływać na pełnym morzu, przecinając fale i samoprostując się.

Z imponującą mocą 1200 koni mechanicznych wytwarzaną przez dwa silniki Volvo D13, ta łódź pilotowa porusza się w razie potrzeby z prędkością 31 węzłów, zapewniając jednocześnie niski poziom hałasu i wibracji, 64 dB przy pełnej prędkości. Jednocześnie silniki zapewniają ekonomiczne zużycie paliwa przy prędkości przelotowej 21 węzłów.

Tekst: Jacek Jasiewicz

Na zdjęciach autora: Nowa pilotówka przy nabrzeżu stacji pilotowej w Szczecinie (fotografia tytułowa) oraz widok tej stacji z „Pilotem 69” na pierwszym planie, zbudowanym w 1977 roku przez stocznię „Odra” w Szczecinie dla Zarządu Portu Szczecin. „Pilot 69” zostaje wycofany z eksploatacji.

Na zdjęciach www.yachtworld.com i www.uk.boats.com: Nasza pilotówka na Florydzie i jej wnętrze.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież