10czerwiec2026     ISSN 2392-1684

00 100 3280

Przebudowa „Okonia” – marzec 2017

Dziś przedstawiamy kolejną relację z przebudowy holownika „Okoń” na parowy wycieczkowiec kawiarniany na Motławie, której Nasz Bałtyk gorąco sekunduje.

Przypomnijmy, „Taaakiego Okonia” przedstawiliśmy już w 2014 roku ( http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1839-taaaaaki-okon.html ), o planach przebudowy napisaliśmy w listopadzie 2016 w artykule „Parostatkiem w piękny rejs” ( http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/2982-parostatkiem-w-piekny-rejs.html ). Pierwszą relację stoczniową autorstwa współpracującego z Naszym Bałtykiem Andrzeja Patro opublikowaliśmy w styczniu tego roku ( http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/3046-przebudowa-okonia-na-parostatek-stoczniowa-relacja-styczen-2017.html ), dziś kolej na kolejną - tego samego autora.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 3290
00 2009 Janusz Miszewski 247

Moja przygoda z „Ewą”

(wspomnienia Andrzeja Patro, widocznego na fotografii poniżej, przez kilka sezonów pełniącego obowiązki bosmana na tym statku)

Do Żeglugi Gdańskiej trafiłem po czteroletniej pracy w Żegludze Bydgoskiej, gdzie kolejno pracowałem na stanowiskach: marynarz, bosman i sternik. Ponieważ wyciąg pływania ze śródlądzia nie liczył mi się do dyplomów morskich, w 1984 roku zatrudniłem się jako bosman w dziale towarowym Żeglugi Gdańskiej i to pozwoliło mi na zdobywanie morskich certyfikatów. Na dzień dobry zamustrowałem na barkę motorową BM – 5412 do załogi nieżyjącego już dziś Henryka Bratke i wspólnie przepracowaliśmy kilka wspaniałych lat.

W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku podczas rozkwitu Żeglugi Gdańskiej na krótko, w ramach zastępstwa, pracowałem pod dowództwem kapitana Stanisława Kalinowskiego na pokładzie m/s „Ewa" oraz obejmowałem inne zastępstwa pod dowództwem innych kapitanów na pokładach różnych statków „Białej Floty”.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 4729
Herkules 01

Bandera na Herkulesie podniesiona!

W czwartek, 17 listopada odbyła się ceremonia podniesienia bandery na najnowszym i zarazem najsilniejszym gdańskim holowniku „Herkules”. Z niezrozumiałych dla nas powodów jesteśmy jedynym morskim portalem, który informację o wydarzeniu podał PRZED, a nie PO fakcie ( http://www.naszbaltyk.com/aktualnosci/2980-zapraszamy-na-podniesienie-bandery-na-holowniku-herkules.html )

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 3209
00 Okon 17 01 2017

Przebudowa „Okonia” na parostatek! - stoczniowa relacja (styczeń 2017)

O tym, że na Motławie pojawi się niebawem parowy wycieczkowiec kawiarniany, pisaliśmy w listopadzie 2016 w artykule „Parostatkiem w piękny rejs” (http://www.naszbaltyk.com/wszystkie-kategorie/baltyckie-fotografie/2982-parostatkiem-w-piekny-rejs.html). Dwa lata wcześniej przedstawiliśmy też sam statek i jego historię w doskonałym opracowaniu Waldemara Danielewicza (http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1839-taaaaaki-okon.html#comment-462).

Dziś nadszedł czas na relację z postępu prac przy odbywającej się w Gdańskiej Stoczni Rybackiej przebudowie holownika „Okoń”. Nasz Bałtyk sekunduje temu projektowi bardzo gorąco, więc spodziewać się możecie  informacj na bieżąco.

Autorem niniejszej fotorelacji jest współpracujący z Naszym Baltykiem pan Andrzej Patro, który poniższe zdjęcia wykonal w tym tygodniu, we wtorek, 17 stycznia. Są więc one jeszcze ciepłe, dopiero co wyjęte z aparatu. Zapraszamy do oglądania i oddajemy głos autorowi:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 3411
00 DSC 0967

Parostatkiem w piękny rejs

statkiem na parę w piękny rejs…

Ach, wspomnienia, ach, te stare, dobre czasy, ach, to tylko marzenia!

Nie! Wcale nie! Jeśli bowiem wszystko pójdzie zgodnie z planem, a bardzo się na to zanosi, będzie to znów możliwe. Już bowiem latem przyszłego roku na Motławie pojawi się prawdziwy parowiec! W dzień przewozić będzie pasażerów, wieczorami zamieniać się będzie w pływającą kawiarnię. Takiej atrakcji Gdańsk jeszcze nie widział!

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 4598