10czerwiec2026     ISSN 2392-1684

tn 00

Nowa „Planeta” jak malowanie

Zacznę słowami Owidiusza: Finis coronat opus. Ten koniec to podpisanie protokołu finalizującego wyjątkowy kontrakt. A dzieło to nowa wielozadaniowa jednostka dla Urzędu Morskiego w Szczecinie, która jeszcze nie ochrzczona, ale już nosi miano „Planeta I”.

Mam to szczęście wyjątkowe, że byłem przy owym przedsięwzięciu od samiutkiego początku. Uwieczniłem słowem i obrazem kolejno: podpisanie kontraktu ze stocznią Remontowa Shipbuilding, pierwsze cięcie blach, położenie stępki, wodowanie, powitanie w Świnoujściu.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 1297
1a

Rodzina Oldendorff w Świnoujściu

Przyznaję się bez bicia.

Zapomniałem, że aplikacje śledzące ruch statków pokazują dane z pewnym opóźnieniem. W dodatku zmiana czasu na zimowy zakłóciła mój system postrzegania rzeczywistości. No i spóźniłem się na cypel falochronu zachodniego w Świnoujściu. A miałem tam stać od samego rana (23 października 2020 – przyp. red.) i czekać z kamerą na podejście wyjątkowego masowca. W dodatku pod balastem, więc górującego nad wodą kanału.

Dałem plamę, zdjęć statku ze słynnym wiatrakiem w tle zwyczajnie nie ma.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 1449
00 2020 10 17 Soldek 01

SOŁDEK idzie do REMONTOWEJ

Trzydzieści pięć długich lat czekał SOŁDEK na kolejny tak szeroko zakrojony remont w stoczni. Wyobraźcie to sobie!!!  Ale w końcu się doczekał! W sobotę, 17 października 2020 roku dwa gdańskie pchacze zabrały go z miejsca stałego postoju przed budynkiem Centralnego Muzeum Morskiego i przeholowały do gdańskiej stoczni REMONTOWA, gdzie niebawem wejdzie na dok. O godzinie 11:00 konwój wyruszył w drogę. Przodem szedł Nosorożec G-01, ciągnący rufę SOŁDKA (tak jest, statek holowany był rufą do przodu!), z tylu, podczepiony do dziobu muzealnego rudowęglowca, kolumnę zamykał Nosorożec G-02.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 1182
Da Chang

Co łączy, a co dzieli?

Minęło właśnie pół wieku od premiery kultowego filmu Marka Piwowskiego, niezapomnianego „Rejsu”. W tak pięknych okolicznościach przyrody naszła mnie nieodparta myśl, by wyruszyć w inny rejs, taki pełnomorski, między bałtyckimi portami.

I tak oto przychodzi mi witać się z fanami portalu naszbaltyk.com, czytaczami i oglądaczami, nazywanymi w czasach słusznie minionych marynistami.

Okoliczności może i piękne, ale w porcie nad Świną na pewno wyjątkowe.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 1125
00 142331aa

Przystań rybacka w Mechelinkach w ostatnim dniu marca 2020

Dzisiaj plaże jeszcze nie są zamknięte, można dojść bezkarnie do brzegu morza, popatrzeć na stojące na piasku kutry, pooddychać świeżym powietrzem. Rząd postanowił jednak od 2 kwietnia (to już pojutrze) zamknąć plaże dla wszystkich. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, jak to ma wyglądać. Nie wyobrażam sobie też patroli policyjnych, biegających po plaży z chęcią wlepienia niesfornym spacerowiczom z psem mandatu w wysokości od 5.000 do 30.000 złotych. Tym bardziej, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zezwala na wprowadzenie ograniczeń swobód obywatelskich tylko i wyłącznie w trzech przypadkach – stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej oraz stanu wojennego. Pojęcia stanu epidemii nasze prawo nie zna. Pandemia koronawirusa, jak straszna w skutkach by była (do tej pory w skali całej Polski na wirusa COVID-19 zmarły 33 osoby) nie może służyć do samowoli organów państwowych.

Czytaj więcej...

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 2303