piknik marynarski 103 rocznica utworzenia Marynarki Wojennej 2021

103. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej, Piknik Marynarski w Gdyni

W niedzielę (28.11.2021) zgodnie z zapowiedzią, w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji 103 rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 383
Holownik Tygrys w Szczecinskiej Gryfii film

Tygrys w Szczecińskiej Gryfii

Polski holownik zbudowany w grudniu 1966 roku w Gdyńskiej Stoczni Remontowej. (nr budowy NB H800/247). Holownik został zbudowany dla Zarządu Portu Gdańsk właśnie jako TYGRYS. W 1981 roku został przekazany do Szczecińskiej Stoczni Remontowej GRYFIA. Obecnym armatorem holownika jest Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA w Szczecinie.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 494
ORP BLYSKAWICA holowanie na remont dokowy marzec 2021

ORP BŁYSKAWICA idzie do Stoczni Wojennej na remont dokowy (video)

Gdynia, 9 marca 2021.

Już przy drugiej próbie (wczoraj pogoda nie sprzyjała) udało się dzisiaj wyprowadzić Błyskawicę na remont dokowy. Przy okazji wyprowadzono też media – w pole, holowanie rozpoczęło się bowiem o godzinę wcześniej niż wczoraj oficjalnie podano.

Kto więc przyszedł na nabrzeże Pomorskie o godzinie 10:00, zobaczył tylko puste miejsce po okręcie i zamknięte budki z kasą biletową. W tym roku pozostaną one zresztą zamknięte dłużej niż zwykle. Nie otworzą się wraz ze świętem majowym, lecz pozostaną nieczynne co najmniej do drugiej dekady czerwca. Remont ma bowiem trwać 90 dni kalendarzowych, a kto zna życie (a nie służył w marynarce) ten wie, ze terminy są stałymi zmiennymi. Najlepszy na to przykład mieliśmy choćby dzisiaj.

Na dok Błyskawicę wprowadzały trzy holowniki Marynarki Wojennej: H-1 BOLKO, H-5 i H-7, wspomagane przez motorówkę cumowniczą M22. Nie było tłumów na Ostrodze Pilotowej, być może większość tych, którzy przyszli na czas i zamiast Błyskawicy zobaczyli tylko wodę w basenie Prezydenta albo nie zdążyła, albo – czując się zlekceważona i oszukana – po prostu zrezygnowała z tej przyjemności. Wczoraj spora grupa shipspotterów przyjechała przecież z głębi kraju specjalnie na tę okazję i musiała wrócić do domu z niczym, w nastroju, powiedzmy, dość podłym.

Szkoda, że tak się stało, była to bowiem wspaniała okazja do zaprezentowania się jak najszerszej publiczności z jak najlepszej strony. Była. Może stanie się inaczej za 90 (lub więcej) dni, kiedy okręt, odświeżony, być może ciekawszy, atrakcyjniejszy dla zwiedzających, będzie wracał ze Stoczni Wojennej. Niechaj więc żywi nie tracą nadziei!

Film z holowania ORP BŁYSKAWICA

 

 

Tekt,video: Antoni Dubowicz
Montaż: Dominik Dzigman

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 727
Kontenerowiec MSC MONICA w GDYNI

MSC MONICA wychodzi w morze

Kontenerowiec MSC MONICA wychodzi w morze z Portu Gdynia w asyście holownika Fairplay 26.

Statek zbudowała Stocznia Samsung Shipbuilding & Heavy industries Co. Ltd, (Korea Południowa).

Długość x szerokość: 243,30 m × 32,20 m

Zanurzenie max: 12,1 m

Prędkość max: 22,5 węzła

Ładowność DWT: 43378 ton (3424 TEU)

Bandera: Panama

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 505
Odwolana akcja holowania ORP BLYSKAWICA

Przerwana akcja - holowanie ORP BŁYSKAWICA

Gdynia, 08 marca 2021, godzina 09:15.
Przerwana akcja podczas której ORP "Błyskawica" miała zostać przeholowana na remont dokowy.

Holowniki wracają do Portu Wojennego, "Błyskawica" pozostaje przy nabrzeżu Pomorskim. Holowanie na remont dokowy przesunięte na z powodu złych warunków atmosferycznych.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 710