- Utworzono: 04 maj 2017
Gdynia - Ameryka | Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2017
Drugiego maja, Dworzec Morski w Gdyni cofnął się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. Na fasadzie budynku znów pojawił się historyczny napis GDYNIA–AMERYKA, który od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia–Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork i Gdynia-porty Ameryki Południowej. Miejsca docelowe tych podróży, szczególnie Nowy Jork, stały się inspiracją do warsztatów i animacji dla całej rodziny.
- Utworzono: 28 kwiecień 2017
Rejs Puck - Jastarnia z pokładu "GOSKA"
W sezonie letnim 2015 zainaugurowana została linia pasażerska z Pucka do Jastarni. Od początku lipca kilka razy dziennie obsługiwał ją przebudowany w 2013 roku z kutra rybackiego w Stoczni Rybackiej "Szkuner" we Władysławowie stateczek wędkarsko-rekreacyjny "Gosk". Oto impresja filmowa z jednego z pierwszych rejsów w dniu 4 lipca 2015.
- Utworzono: 23 październik 2016
Rejs ze stuletnim aparatem na Darze Młodzieży
Projekt: "Jak podróżowano w XIX wieku" jest realizowany przez Andrzeja Górskiego w historycznej technice fotograficznej z II połowy XIX wieku.
W technologii mokrego kolodionu każda płyta szklana tuż przed zdjęciem musi zostać pokryta warstwą kolodium i uczulona na światło. Po wykonaniu fotografii należy ją wywołać i utrwalić, co wymaga podróżowania z mobilną ciemnią. Pamiętać należy, że właśnie w niej były dokumentowane wielkie odkrycia geograficzne XIX wieku.
- Utworzono: 12 luty 2017
JEDZËMË NAZÔD DO CHËCZË!
W końcu listopada 2016 z położonych daleko na północ pod Finlandią łowisk wracał do bazy kuter WŁA-108 „Humbak”. Na Bałtyku szalał sztorm. „Humbak” pokonał długą trasę z Västervik do Gdyni płynąc non stop przez 24 godziny. Siłę sztormu zobrazować może ten króciutki filmik. Autorem jego jest Łukasz Trella, II szyper na kutrze, jedyny prawdziwy Kaszëba na pokładzie.
PS: Jakimś cudem Nasz Bałtyk zapomniał o dwóch innych Kaszubach z „Humbaka”. Przepraszamy i pozdrawiamy serdecznie! (red. nb/AD)
- Utworzono: 28 luty 2016
Dar Młodzieży wypływa w pierwszy rejs 2016
27 lutego 2016, Gdynia, rodzice, koledzy i gdynianie pożegnali fregatę Dar Młodzieży udającą się w swój pierwszy, tegoroczny rejs.
Zbudowano 6 jednostek tego typu
Dar Młodzieży 1982 Polska
Drużba 1987, Chersonez i Pałłada 1989, Nadieżda 1993 wszystkie Rosja)). Autorem projektu był inż. Zygmunt Choreń.
