23kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Gdynia Nabrzeze Francuskie 1945

Zakończenie walk o Gdynię - Miasto i port WOLNE.

Atak na Gdynię wojsk 2 Frontu Białoruskiego (marszałek Konstanty Rokossowski) rozpoczął się 19 marca. Po czterech dniach ciężkich walk atakujący osiągnęli rejon Kolibek i Orłowa, następnie, po zdobyciu 25 marca Sopotu i Oliwy, wojska niemieckie rozcięte zostały na izolowane od siebie zgrupowania gdyńskie i gdańskie.

Niemcy stopniowo wypierani byli z Redłowa, Witomina, Kamiennej Góry, tracąc kontrolę nad śródmieściem. Czołgi 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte pojawiły się w centrum miasta 27 marca, a następnego dnia, po ostatecznym wycofaniu oddziałów niemieckich na Kępę Oksywską, Gdynia była wolna.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 144
Kuter rakietowy projektu 205

ORP "Hel" (421) - pierwszy kuter rakietowy projektu „205”

Rozkazem Dowódcy Marynarki Wojennej z 4 stycznia 1964, do służby wszedł ORP "Hel" (421) - pierwszy kuter rakietowy projektu „205” (wg nomenklatury NATO – typ „Osa”), co zapoczątkowało erę ofensywnego uzbrojenia rakietowego w polskiej flocie. Wg polskiej nomenklatury kutry klasyfikowano także jako "Małe Okręty Rakietowe".

Były to nowatorskie na owe czasy, niewielkie, szybkie (40 węzłów) okręty uderzeniowe, zaprojektowane w ZSRR. Ich główne uzbrojenie stanowiły 4 wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych P-15/P-15U o zasięgu 40 km. Wejście tych okrętów do służby w polskiej Marynarce Wojennej otoczone było ścisłą tajemnicą. Bazowały w porcie wojennym na Helu.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 260
Dar Pomorza 1945 25 pazdziernika foto archiwum

Powrót z wojennego internowania w Szwecji - Gdynia 25 października 1945

Tego dnia, 75 lat temu, na redzie Gdyni zakotwiczyły okręty podwodne "Sęp", "Ryś" i "Żbik", kuter pościgowy "Batory" oraz żaglowiec szkolny PSM "Dar Pomorza", wracające z wojennego internowania w Szwecji.

We wrześniu 1939, okręty podwodne, po uszkodzeniach odniesionych w wyniku ataków Kriegsmarine, kolejno decydowały się na wejście do portów neutralnej Szwecji: "Sęp" - 17.09., "Ryś" - 18.09., "Żbik" - 25.09. Kuter pościgowy Straży Granicznej "Batory" z grupą oficerów i członków etatowej załogi, tuż przed kapitulacją półwyspu zdołał przełamać blokadę Helu i 2.10.1939 dotrzeć do Gotlandii.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 364
Pozegnanie ORP ISKRA foto1

ORP ISKRA - Pożegnanie Okrętu - 26 Listopada 1977

W uroczystości pożegnania żaglowca-weterana, w Porcie Wojennym na Oksywiu, wzięli m.in. udział byli dowódcy i członkowie załogi. Na nabrzeżu, naprzeciw okrętu, stanęli w szyku podchorążowie WSMW z pocztem sztandarowym. Na okrętach cumujących w porcie, załogi stanęły na zbiórkach. O godz. 8.00 na ORP "Iskra" podniesiono banderę i proporzec dziobowy MW. Następnie, przy dźwiękach hymnu narodowego, kmdr. Ryszard Ułamek, ostatni dowódca, opuścił banderę wojenną na ORP "Iskra".

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 285
str 00a

Ciekawostki wydawnicze - Fjigle gniéżdżevskjich gburóv. Za stôrëmi pœvjôstkami napjisôł wuj Wrëk

W tych dniach wpadła mi w ręce niewielka książeczka z kaszubskimi opowiadaniami. Po kaszubsku. Wydała mi się bardzo interesująca. Nie tylko dlatego, że wydana została już w 1920 roku, choć może i właśnie dlatego.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 1062