16grudzień2018     ISSN 2392-1684

Pilsudski 01

Kartka z pierwszego dnia pierwszej podróży „Piłsudskiego” – filatelistyczny rarytas!

W sobotę, 14 września 1935 roku nowy, zbudowany we włoskiej stoczni Cantieri Riuniti dell’ Adriatico w Trieście transatlantyk M/S „Piłsudski” przybył oficjalnie do Gdyni. Na pokładzie słonecznym biskup morski Stanisław Okoniewski koncelebrował uroczystą mszę świętą, połączoną z poświęceniem i podniesieniem bandery.

Następnego dnia, w niedzielę, 15 września 1935 roku, statek z 710 pasażerami na pokładzie wyruszył w swoją pierwszą podróż zaoceaniczną z Gdyni do Nowego Jorku.

Lecz zanim do tego doszło, statek musiał przejść ze stoczni w Trieście do Gdyni. To była naprawdę jego pierwsza, inauguracyjna, dziewicza podróż – „Maiden Voyage”.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 71
transatlantyk Piłsudski

Unikalna fotografia „Piłsudskiego”

25 listopada 1939 roku o godzinie 23:00 w ostatni swój rejs wyruszył pod dowództwem kapitana Mamerta Stankiewicza przebudowany na transportowiec wojska transatlantyk „Piłsudski” 

O godzinie 4:36 następnego dnia statek wszedł na postawione przez niemieckie niszczyciele pole minowe. 

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 81
000 nb

Fotografie z gdyńskiej „Komuny” – marzec 1963

W marcu 1963 roku (nieżyjący już) inżynier Tadeusz Jabłoński był młodym jeszcze, choć już bardzo doświadczonym inspektorem Polskiego Rejestru Statków. Dlaczego wspominam akurat tę datę w jego bogatym życiorysie? Dlatego, że właśnie wtedy, w marcu 1963 roku, otrzymał on od Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni album z okazji zakończenia budowy statków serii B-20 i B-57, które odbierał. W albumie tym znajduje się 20 wyjątkowych, wspaniałych fotografii stoczniowych, które dzięki uprzejmości i za zgodą córek pana Tadeusza, pani Joanny Jabłońskiej-Brudło i pani Magdaleny Jabłońskiej, miałem możliwość zeskanować i przygotować do publikacji.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 638
141522a

Pierwsza bezpośrednia, „emigrancka” linia transoceaniczna z Gdyni do Ameryki Południowej (1928 – 1931)

W latach międzywojennych przeludniona Polska była państwem zachęcającym do masowej emigracji. Władza i szereg organizacji kolonialnych, w szczególności silna Liga Morska i Kolonialna, starały się skanalizować ruch emigracyjny w kilku kierunkach. Jednym z nich była Parana, jeden z południowych stanów Brazylii. Tradycje polskiej emigracji były tam już dość długie, pierwsi osadnicy pochodzenia polskiego przybyli tam w zorganizowanych grupach już w 1869 roku.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 143
00 100 2660a

Ostatni rejs „Warszawy“

ORP „Warszawa“, ta druga, oznaczona numerem taktycznym 271 (pierwsza zakończyła służbę 31 stycznia 1986 roku), słynęła z groźnej, a zarazem pięknej sylwetki. Wielu miłośników sprzętu wojennego twierdzi, że był to najpiękniejszy okręt, jaki kiedykolwiek służył w naszej marynarce.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 687