31październik2020     ISSN 2392-1684

Zmiana warty

101 0110 nb

W maju 2002 roku na niszczycielu rakietowym ORP „Warszawa” powiewała jeszcze polska bandera. Lecz dni „Warszawy” były już policzone. Okręt ten, zbudowany w 1969 roku w radzieckiej stoczni nr 444 w Nikołajewie jako duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych „Smiełyj” (Смелый), wszedł do służby we Flocie Czarnomorskiej w styczniu 1970. Przebudowany, trafił później do Floty Bałtyckiej, aż w 1987 został najpierw wydzierżawiony, a po kilku latach odkupiony przez Polskę od ZSRR. Polską banderę podniósł 9 stycznia 1988 roku w Porcie Wojennym Gdynia. Z numerem burtowym 271 i nazwą ORP „Warszawa” (matką chrzestną była Krystyna Antos, pracownica Huty Warszawa) został wcielony do 3 Floty Okrętów i stał się na 16 lat okrętem flagowym Marynarki Wojennej. Oficjalnie służył do końca 2003 roku, ostatni raz banderę na nim podniesiono 1 grudnia 2003.

Lecz w maju 2002, wracając do tematu, kiedy płynąłem statkiem po gdyńskim porcie, „Warszawa” była już od kilku miesięcy uziemniona (o ile można być uziemnionym na wodzie) i czekała na kupca. Nie pamiętam, jaka była jej cena wywoławcza w ogłoszeniu Agencji Mienia Wojskowego, ale nie wydawała mi się wygórowana. Innego jednak zdania były Indie, które ponoć zainteresowane były (jako jedyne) kupnem okrętu z wykorzystaniem go na części zamienne, lecz ze względu na cenę z zamiaru ostatecznie zrezygnowały. W rezultacie „Warszawę” pod koniec sierpnia 2005 przeholowano do Gdańska i tam zezłomowano.

W momencie, w którym „Warszawę” widziałem po raz ostatni, tuż za nią stał już jej następca, ORP „Generał Kazimierz Pułaski”, tym razem nie radzieckiej, lecz amerykańskiej produkcji. Byliśmy już wówczas w NATO i Amerykanie podarowali nam dwie fregaty z demobilu. W zasadzie dzisiaj i one powinny być już tylko odległym wspomnieniem, ale ...

Zdjęcie jest trochę nieostre (technika cyfrowa nie była jeszcze tak wspaniała jak dziś), ale całkiem dobrze obrazuje dokonującą się wówczas „zmianę warty”.

© Antoni Dubowicz 2016

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież