31październik2020     ISSN 2392-1684

GDYNIA – album z 1934 roku

1Gdynia okladka album z 1934 roku 0012423432

Zapraszamy Was do obejrzenia białego kruka na książkowych półkach, wspaniałego albumu, zatytułowanego po prostu „GDYNIA”.

Album wydany został w 1934 roku nakładem „NASZEJ KSIĘGARNI”, Sp. Akc. Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Na 68 pożółkłych już stronach zobaczyć możecie 90 historycznych, arcyciekawych fotografii z Gdyni lat 20 i 30-tych. Zdjęć miasta, portu, stoczni i ludzi.

Ostatnie dwie strony to króciutki, acz nad wyraz treściwy tekst, obrazujący historię powstania miasta i rozwój portu, od początku jego budowy w 1924 roku do roku 1933, w którym to „…pod względem obrotu towarowego Gdynia stanęła na pierwszem miejscu wśród wszystkich portów Bałtyku…”

Pozwólcie, że na koniec tych kilku słów wstępu przytoczę po prostu ostatnie dwa akapity tego tekstu:

Z wysiłku i dobrej woli całego narodu powstało wielkie dzieło, jakiem jest Gdynia.

„… Z Polski całej biegnie ku morzu jedna myśl: w pracy tej jesteśmy wszyscy zjednoczeni, zharmonizowani, zwarci, wytrwali. Jedna jest Polska frontem zwrócona ku własnemu morzu, własnym obowiązkom, własnej pracy, podjętej i dźwigniętej z radością…” To są słowa ministra E. Kwiatkowskiego, jednego z najbardziej zasłużonych twórców Gdyni.

Słów tych powinniśmy nauczyć się na pamięć!

opracowanie i skany: Antoni Dubowicz 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież