29marzec2024     ISSN 2392-1684

Port Wojenny w Helu

port wojenny w helu

W 1931 roku została rozpoczęto budowa portu wojennego, którą zajęło się konsorcjum polsko-francuskie. Projekt portu został opracowany przez Włodzimierza Szawernowskiego. Do 1939 roku zbudowano basen o wymiarach 400 x 300 m z nabrzeżem obsługowym o szerokości 45 m. Wokół portu powstała infrastruktura portowa na potrzeby bazy morskiej. W odległości 1,5 km od portu w kierunku północnym została zbudowana podziemna elektrownia. Także na północ w pobliskim lesie powstały schrony amunicyjne, minowe oraz torpedowe. Dalej na zachód od schronów zostały zbudowane podziemne zbiorniki paliwa, połączone z nadbrzeżem portu za pomocą rurociągu.

Po II wojnie światowej port był modernizowany. Powstał m.in. następny basen z główką wejściową. Na nabrzeżu portowym został umieszczony kuter pościgowy "Batory", na którym w nocy z 1 na 2 października 1939 r. szesnastu obrońców Helu przełamało potrójną blokadę okrętów niemieckich. Następnie przedostali się do portu Klintehamn na Gotlandii. Kuter jest obecnie najstarszym zachowanym polskim okrętem.
Tuż za portem znajduje się wrak zwodowanego w 1951 r. w ZSRR niszczyciela "Skoryj", który od 1958 r. służył w polskie Marynarce Wojennej. Nosił on wtedy nazwę swojego przedwojennego poprzednika ORP "Wicher".
31 grudnia 2007 roku sformowano oddział Punkt Bazowania Hel, który przejął zadania Komendy Portu Wojennego Hel. 

Port wojenny jest położony w południowej części Mierzei Helskiej, przy zachodniej stronie cypla mierzei, przy wschodnim wybrzeżu Zatoki Puckiej. Port wojenny znajduje się na zachód od układu miejskiego Helu oraz na północny zachód od portu morskiego Hel.
Zachodni falochron portu przebiega w osi tzw. Helskiego Haku, na wysokości którego znajdowała się pierwsza osada helska, tzw. Stary Hel.
Idąc ulicą gen.Władysława Sikorskiego, dochodzi się do bramy helskiego portu Marynarki Wojennej. Na dużym obszarze, znajdują się główne budynki dowództwa i administracji 9 FOW.
Budowę portu marynarki wojennej rozpoczęto 1931. Jego zachodni falochron przebiega w osi tzw. Helskiego Haku, na wysokości którego znajdowała się pierwsza osada helska, tzw. Stary Hel. Port Marynarki Wojennej zbudowany został przez Konsorcjum Polsko - Francuskie według projektu Włodzimierza Szawernowskiego.
Do wybuchu wojny zbudowano basen o wymiarach 400x300 m z nabrzeżem obsługowym o szerokości 45 m. W pobliżu portu powstały inne, niezbędne dla bazy morskiej obiekty. Około 1,5 km na północ od portu zbudowano podziemną elektrownię, a bliżej, w lesie, schrony amunicyjne, minowe oraz torpedowe. Kilka kilometrów na zachód od tego miejsca zbudowano podziemne zbiorniki paliwa, od których prowadzono do nadbrzeża rurociąg.
Po wojnie port został unowocześniony, dobudowano m.in. następny basen z główką wejściową oraz dużo innych obiektów.
Na nabrzeżu portu wyeksponowany został kuter pościgowy "Batory", na którym, w nocy z 1na 2 października 1939 r., udało się 16 obrońcom Helu przełamać potrójna blokadę okrętów niemieckich i przedostać się do portu Klintehamn na Gotlandii. Jest to obecnie najstarszy zachowany polski okręt. Widoczny za portem MW wrak(zwłaszcza z wieży widokowej Muzeum Rybołówstwa) jest pozostałością zwodowanego w 1951 r. w ZSRR niszczyciela "Skoryj". Od 1958 r. służył on pod biało-czerwoną banderą nosząc nazwę przedwojennego poprzednika ORP "Wicher".

port wojenny w helu NB

 

portwojenny fotoCZB NB

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #4 mad 2016-11-27 01:02
***** przebazowanych okrętów nie widać
Cytować
+1 #3 zbys marynarz 2016-11-01 10:48
Dawniej to byla marynarka :sad:
Cytować
+2 #2 darek 2015-05-13 11:09
Na pierwszym planie motorówki uzbrojone typu LINZ M.1. - M.5., okręt baza nurków NUREK (I), za nim któraś z kanonierek i torpedowiec, sądząc po kominie to KUJAWIAK, żaglowiec to LWÓW. Rok 1924.
Cytować
+1 #1 darek 2015-04-29 14:53
Ostatnie zdjęcie ciekawe tyle, że to Gdynia około 1925 roku.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież