05kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Unikalna fotografia „Piłsudskiego”

transatlantyk Piłsudski

25 listopada 1939 roku o godzinie 23:00 w ostatni swój rejs wyruszył pod dowództwem kapitana Mamerta Stankiewicza przebudowany na transportowiec wojska transatlantyk „Piłsudski” 

O godzinie 4:36 następnego dnia statek wszedł na postawione przez niemieckie niszczyciele pole minowe. 

W wyniku dwóch eksplozji „Piłsudski” krótko przed godziną 10:00 zatonął w pozycji 59°94'N i 0°34'E, około 29 Mm na płd-wsch od latarni morskiej Flamborough Head. Katastrofa pociągnęła za sobą dwie ofiary śmiertelne. Czwarty mechanik Tadeusz Piotrowski zginął, uderzony spadającą na wodę łodzią ratunkową. Drugą ofiarą był dowódca, kpt. Mamert Stankiewicz, legendarny „Znaczy Kapitan”, który zszedł ze statku ostatni i zmarł w wyniku wychłodzenia organizmu i wyczerpania. 

Przypominając tę bolesną kartę w historii pozwolę sobie dodać do tysięcy znanych fotografii jeszcze jedno, praktycznie nieznane (ofertowe być może?) ujęcie zamówionych w 1933 roku we Włoszech transatlantyków.

Pochodzi ono z albumu „Cantieri Riuniti dell' Adriatico” (Trieste - Anno XIV) i przedstawia „Piłsudskiego” jeszcze w stanie stoczniowym - bez nazwy, bez charakterystycznego emblematu pierwszej brygady legionów i insygniów marszałkowskich na dziobie, bez białego paska na kadłubie i bez żółtych kominów ze znakiem armatorskim. Za to z jasną, białą kotwicą w dziobowej kluzie. Na topie rufowego masztu powiewa jednak polska flaga, co może być li tylko zabiegiem retuszerskim.

Opis przy fotografii głosi:
Passenger Motor Ships „Pilsudski“ and „Batory“ for the Gdynia-America Line, Warsaw (1934) - (1935).
Lenght 492'10''
Breadth 70'6''
Depth 37'6''
10,400 gross tons
22,500 SHP
Speed 20 knots 

Tekst, skan fotografii Antoni Dubowicz | naszbaltyk.com

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież