05kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Kartka z pierwszego dnia pierwszej podróży „Piłsudskiego” – filatelistyczny rarytas!

Pilsudski 01

W sobotę, 14 września 1935 roku nowy, zbudowany we włoskiej stoczni Cantieri Riuniti dell’ Adriatico w Trieście transatlantyk M/S „Piłsudski” przybył oficjalnie do Gdyni. Na pokładzie słonecznym biskup morski Stanisław Okoniewski koncelebrował uroczystą mszę świętą, połączoną z poświęceniem i podniesieniem bandery.

Następnego dnia, w niedzielę, 15 września 1935 roku, statek z 710 pasażerami na pokładzie wyruszył w swoją pierwszą podróż zaoceaniczną z Gdyni do Nowego Jorku.

Lecz zanim do tego doszło, statek musiał przejść ze stoczni w Trieście do Gdyni. To była naprawdę jego pierwsza, inauguracyjna, dziewicza podróż – „Maiden Voyage”.

Pozwólcie, że przedstawię krótko kolejność wydarzeń:

W dniu 22 sierpnia 1935 stocznia oficjalnie zakończyła budowę motorowca; w tym samym dniu został on przekazany armatorowi, polsko-duńskiej spółce GAL, Gdynia–Ameryka Linie Żeglugowe (Gdynia America Line). Podniesiono na nim (jeszcze „nieoficjalnie”) banderę, w ciągu kilku następnych dni skompletowano załogę i przygotowano statek do przelotu do Gdyni.

Rozpoczął się on we wtorek, 27 sierpnia, w którym to „Piłsudski” przeszedł krótki odcinek z Triestu do Wenecji, by tam zaokrętować 700 przybyłych z Polski pasażerów wycieczki inauguracyjnej „ Z Adrjatyku na Bałtyk” – do Gdyni, z zawinięciem po drodze do Palermo, Algieru, Malagi, Lizbony i Antwerpii.

W tym pierwszym dniu „Piłsudskiego” rozpoczęła też działalność znajdująca się na jego pokładzie „Agencja Pocztowo-Telegraficzna”. Tego też dnia nadana również została przedstawiona tu przeze mnie specjalnie wydana kartka pocztowa. Jej nadawcą była pasażerka, pani Maria Stocka, zaś adresatem pan Jan Witkowski, znany w Polsce i w świecie filatelista z Poznania, wówczas właściciel przedsiębiorstwa "Dom Filatelistyczny – Jan Witkowski", wydawca „Ilustrowanych Wiadomości Filatelistycznych” i katalogów.

Rysunek na kartce pocztowej przedstawia nasz transatlantyk na oceanie z zaznaczonym z jednej strony punktem wyjścia – TRIESTE i punktem docelowym z drugiej – GDYNIA-NEW YORK. Rysunek ten wzorowany jest na wydanym krótko wcześniej, 5 sierpnia 1935 roku, znaczku Poczty Polskiej o nominale 15 gr i kolosalnym nakładzie 77 milionów. Znaczek ten skasowany jest prostokątnym stemplem z zarysem prującego dziobem wodę transatlantyka z napisem AGENCJA POCZT-TEL. m/s „PIŁSUDSKI” oraz datą 27 VIII 1935. Jest to więc PIERWSZY dzień wycieczki i zarazem PIERWSZY dzień życia „Piłsudskiego” pod polską banderą!

Drugi stempel nosi napis w trzech poziomach: PODRÓŻ INAUGURACYJNA / M/S „PIŁSUDSKI” / MAIDEN VOYAGE.

Na stronie z adresem i informacją: Druk  (Frankowane na odwrocie) znajduje się u dołu wybity na maszynie czerwoną czcionką napis: podróż inauguracyjna M/S Piłsudski / kasownik czerwony.

PS:

Transatlantyk dotarł do Gdyni już 12 września i stanął przy Nabrzeżu Francuskim, entuzjastycznie witany przez dziesiątki tysięcy przybyłych z całej Polski ludzi. Pozostał tam przez trzy dni. 14 września wysłano go ponownie w morze, by stamtąd jeszcze raz wszedł do Gdyni, tym razem już oficjalnie.

Reszta jest już historią.

Tekst i skany: © Antoni Dubowicz 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież