11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Hel - nowe modele w muzeum

nb

Kolekcję modeli w Muzeum Obrony Wybrzeża (Hel) wzbogaciły dwa wspaniałe dary przekazane przez Marcina Wawrzynkowskiego z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego.

Pierwszym z nich jest wykonany w skali 1/48 model samolotu szkoleniowego RWD-17W
dostarczonego na Wybrzeże tuż przed wybuchem wojny. Prototyp RWD-17W, w chwili wybuchu wojny znajdował się w Pucku. Wraz z innymi maszynami został ewakuowany na Półwysep Helski. Przetrwał jego obronę, zdemontowany i zamaskowany w lesie. 30 września 1939r. podjęto na nim próbę przelotu do Szwecji.

Na skutek wadliwie działającego chłodzenia silnika, maszyna rozbiła się w odległości około 15km od Helu. Załoga - pilot por. mar. Juliusz Bielewicz oraz kapitan intendentury wojskowej ocaleli. Był to ostatni start polskiego samolotu na wybrzeżu w 1939 r.

nb

Drugim z modeli jest okazały, wręcz ogromny - liczący 140 cm długości model polskiego stawiacza min ORP GRYF wykonany w skali 1/72. (widoczny na fotografii tytułowej)

1września 1939 r. największy okręt polskiej floty - ORP GRYF wyszedł w morze i udał się w rejon Jamy Kuźnickiej w celu pobrania min z zakotwiczonych tam kryp minowych. Po południu na wodach Zatoki Gdańskiej nastąpiła koncentracja floty polskiej i cały ten zespół udał się w kierunku Portu Wojennego w Helu.
Polskie okręty zostały zaatakowane przez niemieckie bombowce nurkujące, doszło do pierwszej w historii wojen bitwy powietrzno - morskiej, która do historii przeszła jako Bitwa koło Helu, lub Bitwa na wodach Zatoki Gdańskiej. Niemiecki atak spowodował znaczne uszkodzenia GRYFA i śmierć 5 osób w tym dowódcy okrętu. Zastępca dowódcy nakazał wyrzucenie za burtę wszystkich min i okręt wszedł do helskiego portu zamieniony w zacumowaną baterie artyleryjską. 3 września po pojedynku artyleryjskim GRYFA i WICHRA z niemieckimi okrętami, następujące po sobie naloty niemieckich nurkowców zatopiły WICHRA, oraz podpaliły i zatopiły GRYFA w basenie portowym.

Ponadto trafił do nas dar kolejnego modelarza - byłego marynarza 13 Dywizjonu Trałowców, Andrzeja Mandziuka - wykonany przez niego model ORP PELIKAN. Był to jeden z dwunastu trałowców 3. generacji projektu 206F, wybudowanych w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Wszedł on do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 9. Flotylli Obrony Wybrzeża na Helu 7 czerwca 1966, został skreślony ze stanu 15 grudnia 1993.


Źródło: helmuzeum.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież