Rosomak - model holownika Polskiego Ratownictwa Okrętowego
- Odsłony: 3905
Autorem modelu "ROSOMAK" jest Pan Cezary Szczepanik, budową modeli zajmuję się od 1975 roku. Swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął w modelarni LOK w Bydgoszczy. Później była długa, długa przerwa i 2003 znowu powrócił do swojej pasji. Wszystkie modele, które buduje są redukcyjno-pływające RC.
ROSOMAK
Polskie Ratownictwo Okrętowe latem 1957 roku dysponowało skromną flotą, złożoną z dwóch zakupionych po wojnie kutrów krążowniczo-ratunkowych SZTORM i SZKWAŁ oraz czterema kutrami holowniczo-ratowniczymi (R-1, R-2, R-3 i R-4), zbudowanymi w Gdyńskiej Stoczni Remontowej w roku 1956. Ponadto do służby ratowniczej na płytszych wodach przeznaczone były trzy ratownicze łodzie produkcji szwedzkiej (R-C I, R-C II i R-C III) oraz cztery łodzie (ALGA, KONCHA, MUSZLA i PERŁA) zbudowane w NRD.
W tej sytuacji bardzo poważnym wzmocnieniem dla PRO miały się okazać kolejne cztery jednostki zamówione w stoczniach zagranicznych, a mianowicie dwa holowniki portowo redowe wschodnioniemieckiego projektu 501 (TUMAK i ROSOMAK) oraz dwa brytyjskiej konstrukcji oceaniczne holowniki (JANTAR i KORAL), należące podówczas do najsilniejszych statków tego typu na świecie. Wszystkie one miały stopniowo wchodzić pod polską banderę, począwszy od jesieni 1957 roku.
Jako pierwszy z nich zameldował się w Polsce ROSOMAK.
ROSOMAK zbudowany został w roku 1957 we wschodnioniemieckiej stoczni VEB Schiffswerft Edgar André w Magdeburgu-Rothensee pod numerem stoczniowym 631/42.
ROSOMAK podczas swojej wieloletniej służby bazował w Szczecinie. Spośród rozlicznych akcji ratowniczych, w których brał udział wymienić można wymienić współudział w ściąganiu z mielizny w pobliżu latarni Greifswald polskiego statku m/s REJOWIEC.
W roku 1991 ROSOMAK został sprzedany i przeszedł pod obcą banderę.
O dalszych losach Rosomaka przeczytacie tutaj.
Opis holownika "ROSOMAK" graptolite.net / Facta Nautica
Komentarze