28marzec2023     ISSN 2392-1684

Rosomak - model holownika Polskiego Ratownictwa Okrętowego

Model holownika ROSOMAK fot1

Autorem modelu "ROSOMAK" jest Pan Cezary Szczepanik, budową modeli zajmuję się od 1975 roku. Swoją przygodę z modelarstwem rozpoczął w modelarni LOK w Bydgoszczy. Później była długa, długa przerwa i 2003 znowu powrócił do swojej pasji. Wszystkie modele, które buduje są redukcyjno-pływające RC.

 

 

ROSOMAK

holownik Rosomak

Polskie Ratownictwo Okrętowe latem 1957 roku dysponowało skromną flotą, złożoną z dwóch zakupionych po wojnie kutrów krążowniczo-ratunkowych SZTORM i SZKWAŁ oraz czterema kutrami holowniczo-ratowniczymi (R-1, R-2, R-3 i R-4), zbudowanymi w Gdyńskiej Stoczni Remontowej w roku 1956. Ponadto do służby ratowniczej na płytszych wodach przeznaczone były trzy ratownicze łodzie produkcji szwedzkiej (R-C I, R-C II i R-C III) oraz cztery łodzie (ALGA, KONCHA, MUSZLA i PERŁA) zbudowane w NRD.

W tej sytuacji bardzo poważnym wzmocnieniem dla PRO miały się okazać kolejne cztery jednostki zamówione w stoczniach zagranicznych, a mianowicie dwa holowniki portowo redowe wschodnioniemieckiego projektu 501 (TUMAK i ROSOMAK) oraz dwa brytyjskiej konstrukcji oceaniczne holowniki (JANTAR i KORAL), należące podówczas do najsilniejszych statków tego typu na świecie. Wszystkie one miały stopniowo wchodzić pod polską banderę, począwszy od jesieni 1957 roku.
Jako pierwszy z nich zameldował się w Polsce ROSOMAK.

ROSOMAK zbudowany został w roku 1957 we wschodnioniemieckiej stoczni VEB Schiffswerft Edgar André w Magdeburgu-Rothensee pod numerem stoczniowym 631/42.

ROSOMAK podczas swojej wieloletniej służby bazował w Szczecinie. Spośród rozlicznych akcji ratowniczych, w których brał udział wymienić można wymienić współudział w ściąganiu z mielizny w pobliżu latarni Greifswald polskiego statku m/s REJOWIEC.

W roku 1991 ROSOMAK został sprzedany i przeszedł pod obcą banderę.

O dalszych losach Rosomaka przeczytacie tutaj.

Opis holownika "ROSOMAK"  graptolite.net / Facta Nautica

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 Bogdan 2020-10-21 21:18
Plany modelarskie holownik rosomak. Czy sa dostepne
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież